Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strachová ukončila kariéru. Bylo čím dál těžší dávat lyžování sto procent, řekla

Sport

  14:06aktualizováno  15:06
PRAHA - Bývalá mistryně světa a bronzová olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová ukončila lyžařskou kariéru. Dvaatřicetiletá čtyřnásobná medailistka ze světových šampionátů to v úterý oznámila na tiskové konferenci v Praze.

Šárka Strachová. foto:  Dan Materna, MAFRA

„K rozhodnutí mě vedl extrémní vnitřní pocit, že nastal správný okamžik se rozloučit. Není to otázka motivace,“ řekla Strachová po své patnácté sezoně ve Světovém poháru. „Bylo to vypětí po fyzické i psychické stránce. Teď je znát, že se ulevilo duši. Jednu kapitolu jsem uzavřela a budu se věnovat něčemu novému.“

Šárka Strachová oznamuje konec lyžařské kariéry:

Největší úspěch prožila v roce 2007, kdy vybojovala ve švédském Aare titul mistryně světa. Už o dva roky dříve získala bronz v italské Santa Caterině a sadu zkompletovala stříbrem ve Val d’Isere v roce 2009. K tomu přidala další bronz předloni v Beaver Creeku. Na olympiádě zazářila bronzem v roce 2010 ve Vancouveru.

Zvažovala ještě prodloužení kariéry o rok kvůli účasti na olympiádě v Pchjongčchangu. I v uplynulé sezoně patřila ve slalomu mezi špičku a měla by šanci na další stupně vítězů. „Olympiáda byla velké lákadlo, ale ve Světovém poháru už jsem si splnila v podstatě všechny svoje cíle a přání a bylo těžké mít lyžování jako prioritu. Čím dál víc jsem se k tomu musela nutit silou vůle. Pokud jsou životní priority jinde a nedala bych tomu sto procent a neodváděla bych práci naplno, tak jsem pocítila, že je okamžik se rozloučit. Lyžovala jsem dlouho a je čas jít dál,“ uvedla vítězka dvou slalomů Světového poháru z Aspenu, kde vyhrála v letech 2008 a 2009.

Definitivně se rozhodla, že po sezoně lyže odloží, po druhém místu ve slalomu v americkém Squaw Valley, který se jel 11. března. „Bylo to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v kariéře. Nebylo to jednoduché a překvapila jsem samu sebe, jaké emoce to ve mně vzbudilo,“ řekla Strachová.

Poslední závod kariéry absolvovala 18. března v Aspenu, kde byla osmá, a přiznala, že zadržovala slzy. „A slza ukápla, ale pod brýlemi nebyla v ostrém slunci vidět. Nebyly to slzy smutku ani zklamání, ale všechno se za ta léta dralo ven. A byla cítit i určitá úleva, že jsem k tomu dospěla.“ První tři světové medaile získala pod dívčím jménem Záhrobská a pod vedením otce Petra, který ji a jejího staršího bratra vedl od prvních krůčků. Před olympiádou ve Vancouveru se s ním ale rozešla ve zlém a dodnes spolu nemluví. „Osamostatnění ve mně dozrávalo několik let, jak jsem sbírala odvahu, a bylo to těžké, protože tam byly osobní a rodinné vazby a převracelo se to na vícero úrovních,“ řekla.

Po olympijském bronzu v roce 2010 se dlouho výsledkově trápila a spolupráce s Pavlem Šťastným nevyšla. V roce 2012 angažovala rakouského kouče Klause Mayrhofera, ale jejich spolupráci oddálila v témže roce operace nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém, kvůli kterému měla metabolický rozvrat. „Řešila jsem, jestli skončit, ale sestavila jsem konečně profesionální tým, po kterém jsem celou kariéru toužila, a to byl hnací motor jít dál, protože jsem tohle chtěla zažít,“ uvedla.

Šárka Strachová.
Šárka Strachová oznamuje konec lyžařské kariéry.

Po nemoci se úspěšně vrátila do špičky a získala bronz na předloňském MS v Beaver Creeku. O své životní cestě už natočila dokument nazvaný Dvě minuty života. Zhruba tak dlouho trvá dvoukolový slalom žen, kterých v seriálu SP jela 236.

„Není to jen těch patnáct let ve Světovém poháru, ale patří k tomu i těch pět deset let tréninku a lyžování předtím. Dodneška jsem neznala téměř nic jiného než lyže, lyžování, sjezdovky, hotely, dálnice,“ řekla Strachová. „Teď přijde velká změna, ale prázdna se nebojím. Mám tolik plánů, že si je musím napsat na list papíru.“ České lyžování po této zimě přišlo o dvě dlouholeté opory. Už během sezony oznámil konec reprezentační kariéry běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Vizitka slalomářky Šárky Strachové (32), která ukončila kariéru:

Datum a místo narození: 11. února 1985, Benecko

Výška a váha: 174 cm, 66 kg

Největší úspěchy (vše slalom): - OH: 2010 (Vancouver) - bronz - MS: 2007 (Aare) - zlato, 2009 (Val d'Isere) - stříbro, 2005 (Santa Catarina) a 2015 (Beaver Creek) - bronz; juniorská mistryně světa 2005 (Bardonecchia) - SP: vítězka dvou závodů (Aspen 2008 a 2009), 7x 2. místo, 8x 3. místo; jednou druhá a jednou třetí v konečném hodnocení disciplíny Ocenění: 3x vítězka domácí ankety Král bílé stopy (2009-10, 2015)

Rodina: vdaná, manžel Antonín

Ostatní: díky kompletní sadě medailí z mistrovství světa či bronzu z olympijských her (většinu získala ještě pod dívčím jménem Záhrobská) historicky nejúspěšnější česká sjezdařka; poprvé stála na lyžích ve dvou letech; v únoru 2000 vyhrála Trofeo Topolino, neoficiální žákovské MS; ve Světovém poháru se uvedla nečekaným pátým místem v k.o. slalomu v Sestriere v prosinci 2002; díky bronzu z MS 2005 se stala první českou medailistkou v historii světových šampionátů; dlouho ji společně se starším bratrem trénoval jejich otec Petr, avšak před OH 2010 ve Vancouveru se s ním ve zlém rozešla; po olympijském bronzu se dlouho výsledkově trápila, následná spolupráce s Pavlem Šťastným nebyla úspěšná; v roce 2012 se jejím trenérem stal Rakušan Klaus Mayrhofer, v témže roce jí byl odoperován nezhoubný nádor na mozku, který v jejím těle způsobil metabolický rozvrat; na OH 2014 v Soči neúspěšně kandidovala do komise sportovců MOV, po skončení olympiády, kde skončila ve slalomu desátá, poprvé zvažovala konec kariéry; v roce 2015 se díky bronzu z MS dočkala po pěti letech medaile z velké akce; v uplynulé sezoně se v SP dvakrát prosadila na stupně vítězů a v konečném hodnocení slalomu obsadila šestou příčku, na MS ve Svatém Mořici skončila pátá; jako své záliby uvádí četbu, jízdu na koni a nohejbal; má vlastní fyzioterapeutické studio VO2max; v květnu 2015 měl premiéru dokument o Strachové nazvaný Dvě minuty mého života; loni v září obdržela stříbrnou pamětní medaili Senátu.

Autor:

Prodej pole Stará Ves nad Ondřejnicí (44.305 m2)
Prodej pole Stará Ves nad Ondřejnicí (44.305 m2)

Krmelínská, Stará Ves nad Ondřejnicí - Stará Ves, okres Ostrava-město
4 208 975 Kč

Mohlo by vás zajímat