Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lyžařům se asi rozpadne servis, Bauer přemýšlí o nové cestě k medailím

Sport

  12:00
PRAHA - Bez reprezentačního trenéra lyžařů běžců Miroslava Petráska se ze světového šampionátu v Oslu vrátili jeho svěřenci. A to v nebývalém klidu. Jak by ne, české lyžování vyšlo po deseti letech opět naprázdno, tedy bez medaile. Což pro skupinku kolem Bauera znamená po heroických výkonech na olympiádě ve Vancouveru bezpochyby zklamání.

Lukáš Bauer foto: Reuters

Petrásek o příčinách skromných výsledků přemítá v těchto hodinách v Lahti, kde o víkendu pokračuje Světový pohár, ostatní se drbou za ušima doma, kam si nakrátko odskočili.

Šéf věhlasného servismanského týmu Jan Pešina připustil, že finanční okleštění před sezonou se přípravy lyží nakonec nijak tragicky nedotklo. "Úsek, ale hlavně armáda nám vyšly vstříc, takže na vosky ještě bylo," povídal včera po návratu.

DÁLE ČTĚTE

Jisté ale je, že tahle družina, bez níž se na špičkové úrovni lyžovat nedá, se do dvou týdnů rozpadne. "Na sto procent," pravil Pešina rozpačitě. "Tvorba nového týmu bude bolestivý proces, protože někteří se jen velmi těžko nahradí." Pešina tvrdí, že je připravený pokračovat, ale netuší, s jakými podmínkami vyrukuje vedení úseku.

Souvislost mezi přípravou lyží a nevýraznými výkony českých běžců ale nehledal. "Podmínky byly v Oslu mimořádně složité. Umělý sníh se na tratě dovezl z 20 kilometrů, byla to jakási vlhká mouka, co nedělala vůbec zrno a rozpadala se... Určitě jsme se nedostali ani jednou do tak vážných problémů jako třeba Švédové."

I tak se k němu občas postesknutí nad "mázou" či výběrem lyží doneslo. Třeba od Martina Koukala. "Někdy mě podobná slova zamrzela," přiznal. "Vím, kluci to měli hrozně těžké, ale myslím, že vysvětlení svých výkonů někdy hledali v něčem jiném. Faktem ale je, že celému týmu se to moc od Tour de Ski nepovedlo..."

Lukáš Bauer.

Člen vancouverské štafety Jiří Magál si všiml, že před Vancouverem i Libercem měla reprezentace lepší lékařské zabezpečení. Koukal přidal, že v lyžování smrdí ryba od hlavy, a kritizoval vedení úseku. Lukáš Bauer zase naznačil, že příští rok možná půjde svojí cestou, a nevyloučil, že na ní třeba už nebude trenér Petrásek.

Analýza prý bude tvrdá

"Lukáš nebude vybírat reprezentačního trenéra," reagoval sportovní ředitel úseku Čestmír Skrbek. "Petráska i jeho asistenta Vaška Korunku máme pod smlouvou na čtyři roky. S klukama si chci pohovořit a věci hodlám řešit v klidu. Analýza ale bude tvrdá, protože běžci nepředvedli dobré výsledky."

Bauerův osobní servisman Vít Fousek také ještě nechce prozradit, jestli jeho spolupráce s nejlepším českým lyžařem bude pokračovat. "Pobavíme se o těchhle věcech až po posledních závodech ve Falunu. S Lukášem i Mírou Petráskem. Debatovat se bude o spoustě věcí, takže teď ještě nechci nic povídat."