Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mafiánský kmotr tancuje. Dobruslí Čech a Kanaďanka až na olympiádu?

Sport

  7:30
PRAHA - Těší se, že jim v lednu při evropském šampionátu bude tleskat Ostrava. „Načerpáme energii z domácího publika,“ nadšeně vykládá Cortney Mansourová. Tanečnice s kanadskými kořeny se s Michalem Češkou chystá reprezentovat zemi, které se v krasobruslení upsala.

Michal Češka s Cortney Mansourovou bojují o účast na hrách v Pchjongčangu. foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

Bojují nyní na dvou odlišných, a přesto vzájemně se prolínajících frontách. Na té ledové. Ale zároveň i na té úřednické a právní.

Na ledu chtějí v příštím týdnu opět dosáhnout na český titul. Vzápětí by v lednové Ostravě rádi vylepšili 13. místo z posledního mistrovství Evropy. A v březnu jsou na světovém šampionátu v Helsinkách odhodláni bojovat o postup do olympijské Koreje.

Na bojové linii právní však zároveň usilují o české občanství pro slečnu Mansourovou.

Umí hokejisté piruetu? Hráči NHL si zkusili krasobruslení

Narodila se 15. prosince 1994 v kanadském městě Regina. Od seznamky, která se uskutečnila v Praze roku 2013, zkouší na bruslích tančit v páru s Čechem Češkou. Stala se českou reprezentantkou.

Jenže předpisy, které jim umožňují i bez občanství partnerky startovat na mistrovství světa či Evropy, neplatí pro olympijské hry.

Tam musí oba české občanství mít. Jinak jim zůstanou dveře do Koreje zabouchnuté, i kdyby se stali třeba mistry světa.

„Urgujeme to s právníky, děláme co můžeme,“ říká Michal Češka „Měli se ze zákona k žádosti za 30 dní vyjádřit, ale už to trvá čtyři měsíce. Pevně doufáme, že se to brzy vyřeší.“

Svůj osud na ledu mají mnohem více ve svých rukou. Spoluvytvářejí jej v jednom z nejprestižnějších světových center pro taneční páry, které vede v michiganském Novi legendární Igor Špilband, kouč řady olympijských vítězů či mistrů světa.

„Milujeme atmosféru v Novi,“ říká Mansourová. „Je nás tam pět párů, trénujeme s vynikajícími tanečníky. Už jen pozorovat je nás motivuje být lepší a lepší.“

Michal Češka s Cortney Mansourovou bojují o účast na hrách v Pchjongčangu.

Čtyřiadvacetiletý Češka, rodák z Děčína, si za tři roky v zámoří zvykl na americký životní styl. „Jen tam postrádá trochu toho domácího českého jídla. Hlavně řízek,“ směje se partnerka.

A co ona a stravování, když pobývají naopak v Čechách?

Pravda, okusila tu už i knedlíky. „Nechutnaly jí,“ prozrazuje partner. „Já tady mám taky nejradši řízek,“ zasměje se drobná, 155 centimetrů vysoká tmavovláska. Když se jí zeptáte na McDonald ́s, hned se Češka ozve: „Copak Cortney vypadá na to, že tam chodí?“

Ne, rozhodně nevypadá.

V České republice jsou až tři měsíce ročně. „Například když jsme startovali v Bratislavě na Nepelově memoriálu, spojili jsme cestu s pobytem tady. Takže Cortney má i dost požadovaných dnů pobytu na českém území kvůli občanství.“

V aktuální sezoně si odbyli svůj debut v seriálu Grand Prix, v Paříži skončili osmí.

„Rozjezd do sezony jsme měli pomalejší, ale jsme lepší a lepší,“ vypráví Češka. Na mezinárodních závodech nižší kategorie obsadili v Andoře třetí příčku a tento týden vystupují v Záhřebu.

Narůstající sebevědomí chtějí zužitkovat v souboji s evropskou elitou v Ostravě. „Pokusíme se o Top 10. To je náš cíl,“ říká Mansourová. Splnit jej by znamenalo pro další sezonu možnost startu dvou českých párů na šampionátu.

„Když pojedeme v Ostravě dva čisté programy, budeme šťastni. Přinejmenším abychom byli lepší než loni, tedy aspoň dvanáctí,“ dodává ženská polovina páru.

„Hlavně se nechceme stresovat,“ říká Michal Češka.

Na mistrovství světa obsadili v březnu při svém debutu čtyřiadvacátou příčku. Tentokrát bude v Helsinkách ve hře také devatenáct postupových míst na olympijské hry. Zbylých pět míst pak nabídne dodatečná olympijská kvalifikace na podzim 2017.

V krátkém tanci bruslí v této sezoně blues a swing na rytmy Summertime a Diga diga do. Ve volné jízdy se stejně jako kdysi Tomáš Verner rozhodli pro soundtrack z Kmotra.

„Máme i zvedačku, kterou nikdo jiný nedělá,“ vyzdvihuje Češka. „Je to dobrá show. Tak snad se bude divákům líbit.“

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat