Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Makedonii zdoláme, věří opora Jícha

Sport

  8:00
NIŠ/PRAHA - Teď, nebo nikdy, říkají si čeští příznivci házenkářů, které dnes čeká v epilogu základní skupiny ME v Srbsku tým Makedonie. Teď, nebo nikdy, mají jasno hráči. Ve hře není jen jejich další účinkování na šampionátu, ale i zachování naděje na postup do olympijské kvalifikace.

ilustrační foto foto: ČTK

Co nejrychleji zapomenout na úterní večerní nezdar 29:33 s favorizovaným Švédskem. A naladit tým na dnešní duel proti Makedonii, jejíž hráči cítí historickou šanci. To byl včera úkol českého týmu a všech lidí kolem. Prohra se Švédy se nejprve musela vstřebat. Trvalo to dlouho? Filip Jícha, světová jednička za rok 2010, tvrdí, že ne.

„Švédové byli lepší a vyhráli zaslouženě. Hráli moc dobře, byli připraveni na naši ofenzivní obranu. My jsme ji nezvládli tak, abychom je dostali pod větší tlak, a dostávali z toho poměrně jednoduché góly. Je dobré dát do obrátky sedmnáct, ale dostat za stejný čas devatenáct branek, to je na nás obrovské číslo. Ale stalo se, je to mistrovství Evropy. Koukli jsme na video a snažili se ten zápas co nejrychleji hodit za hlavu,“ přibližuje nejlepší český házenkář posledních let.

ČTĚTE TAKÉ

Proti Švédům měl smůlu – neproměnil sedmičku, neproměnil samostatný únik a trefil tři tyče. Na druhou stranu opět zaznamenal sedm gólů, stejně jako předtím proti rovněž favorizovanému Německu.

„V každém zápase můžu udělat pro tým víc, na tom mi záleží především. Bylo to i o štěstí, které skutečně přeje připraveným a tentokrát bylo na straně Švédů. Možná jsem i já pociťoval únavu, ale jediné, co teď můžu dělat, je zdravě se naštvat, aby to proti Makedonii bylo lepší,“ přemítá Jícha.

Fanoušci budou na straně soupeře

Přitom dobře ví, že se od něho čeká nemálo. „Jenže je to těžké. Házená je týmová hra a a já tu nejsem za sebe. Jsem tu s českým nároďákem. Pokud budu někomu podávat vodu a udělám tím pro družstvo maximum, bude to o. k. Mým úkolem není jen dávat góly, jak se mnozí domnívají. Góly dávám rád, ale jsem mnohem radši, když má hra hlavu a patu a jsme nebezpeční. To jsme v úterý nebyli, proto nemůžu být spokojený. Musíme být připraveni líp, já i tým,“ má jasno opora německého Kielu.

Tým Makedonie dnes bude tvrdým oříškem, o čemž svědčí jeho vyrovnané duely se Švédy a Němci. Navíc se očekává, že pětitisícovou halu v Niši zaplní převážně fanoušci z této sousední země.

„Bouřlivým prostředím to určitě bude klasické balkánské utkání, ale musíme se na to připravit. A musíme jako tým podat kvalitní výkon. Když se nám to podaří, tak věřím, že Makedonii porazíme. A já našemu týmu věřím,“ pokyvuje hlavou devětadvacetiletý reprezentant.