Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Málem ho zabila oštěpem. Teď mají manželé Eatonovi světové medaile

Sport

  17:30
MOSKVA/PRAHA - Po čtyřech dnech bitev na mistrovství světa se mohli radovat. Desetibojař Ashton Eaton získal v Moskvě zlato a jeho manželka a sedmibojařka Brianne Theisenová-Eatonová skončila stříbrná v sedmiboji. Jak krásný svatební dárek - Američan s Kanaďankou se brali teprve před měsícem.

Americký desetibojař Ashton Eaton a sedmibojařka Brianne Theisenová-Eatonová foto: Reuters

Přestože byl světový rekordman po dvoudenní moskevské bitvě zničený, vyčerpaný, brzy ráno druhý den sedl na autobus a zase uháněl na stadion v Lužnikách. Už ne jako atlet, tentokrát jako roztleskávač. Na překážkách začínala svoji medailovou misi jeho partnerka. "Dívat se jsou mnohem větší nervy," říkal tehdy. "Protože takhle je to všechno mimo vaši kontrolu." O vítězství Eatona nebylo pochyb, válcoval své soupeře od začátku a jen s drobnou pauzou se držel v čele soutěže po oba dny. To Theisenová-Eatonová zatím takovou hvězdou není, loni v Londýně skončila až jedenáctá.

Americká sedmibojařka Brianne Theisenová-Eatonová

Jenže teď na start nastupovala s vědomím, že pět nejlepších žen z olympijských her schází a že má velkou šanci dosáhnout na první medaili z velké akce. Byla z toho nakonec stříbrná radost a novomanželé se o ni brzo dělili u zábran. "Vždycky jsem Eatona sledovala, jak sbírá medaile a říkala si: Jaké to asi je?" vyprávěla pak manželka desetibojařské hvězdy. "Teď jsem ten pocit mohla trošku ochutnat." Zlato a stříbro, to bylo jejich skóre. Český pár na olympiádě v Helsinkách 1952 byl však o malinko úspěšnější.  Emil Zátopek vyhrál pětku a jeho žena Dana ve stejný den olympijské zlato v oštěpu. Kanaďance scházelo k triumfu a překonání Ukrajinky Melnyčenkové 57 bodů. 

Atletický pár se poprvé potkal na univerzitě v Oregonu

Atletický pár se poprvé potkal na univerzitě v Oregonu a od prosince 2009 spolu trénují pod trenérem Harrym Marrou. Jejich moskevské medaile byly pro kouče narozeninovým dárkem, v úterý slavil 66. narozeniny. "Úžasné čtyři dny, jsem šťastný za oba," říkal trenér. Moskevský medailový double se však vůbec nemusel zrodit, jen náhoda a blesková reakce rozhodly, že Eaton na startu šampionátu stál. Když spolu ti dva v březnu v Santa Barbaře trénovali, došlo k nedorozumění. Ashton se po trávníku vydal ke svým oštěpům, zatímco jeho snoubenka pořád měla ještě jeden v záloze. "Zrovna jsem jí radil, že má držet ruku takto nahoře, a Ashton už odcházel..." vzpomínal Marra.

Americký desetibojař Ashton Eaton

Brianne nikdy nehází doleva, její oštěpy vždycky létají napravo. Zrovna tam, co právě kráčel její nastávající. Pak svůj oštěp odhodila a... Mířil přímo na záda Eatona. "Zpanikařil jsem jako srnec před světly auta a pomyslel si: Jak tohle budeme rehabilitovat?" říkal trenér. "Oštěp se měl zapíchnout do jeho ramene. Brianne zařvala z plných plic." Eaton instinktivně ucukl. Právě včas. Oštěp se přesto otřel o jeho tvář. "Rozrazil mu ret a tekla mu krev," přidala Brianne. "Měla jsem z toho trauma."

Autor: