Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mám halucinace? divil se Hamilton. V Číně odmávali závod o kolo dříve

Sport

  16:37
ŠANGHAJ - Bizarní závěr měla Velká cena Číny formule 1. Lewis Hamilton se právě chystal vjet do posledního kola, když zmatený pořadatel odmávl šachovnicovým praporem konec závodu. "Bylo to opravdu divné," kroutil hlavou vítěz.

Nejen pro Hamiltona (na snímku) skončil závod dříve, než předpokládal foto: Reuters

Velká cena Číny má dvojí výsledky. Jedny po průjezdu plánovaným cílem, tedy cílem 56. kola, jedny po průjezdu cílem 54. kola. A ty jsou oficiální. Závod tedy byl o dvě kola kratší než bylo v plánu. Jak k tomu mohlo dojít?

Popletení pořadatelé v Šanghaji odmávli šachovnicovým praporem vedoucího Lewise Hamiltona již o kolo dřív. Tedy na konci 55. kola. "Bylo to hodně divné. Říkal jsem si: Vidím opravdu to, co vidím?"

ČTĚTE VÍCE

"Projížděl jsem do dalšího kola a najednou koukám, že vidím šachovnicový prapor. Ale nikdo nebyl na naší boxové zídce," popisoval paranoidní situaci jezdec. "Zeptal jsem se týmu a ti mi řekli, ať jedu dál. Takže jsem pokračoval. Tím zpomalením jsem ztratil jen přibližně vteřinu."

"Velmi, velmi divné. Nikdy jsem nic podobného nezažil," dodal jezdec Mercedesu.

Podivná situace Hamiltonovi (vlevo) nakonec vítězství nesebrala.

Velká cena se nakonec dojela podle plánu, ale později se měnily výsledky. Pravidla hovoří jasně: "Pokud je z jakéhokoliv důvodu ukončen závod dříve, než vedoucí jezdec dokončí plánovaný počet kol, platí výsledky o kolo předtím, než byl závod ukončen."

A protože byl Hamilton odmávnut ještě předtím, než proťal cílovou fotobuňku 55. kola, počítají se výsledky z průjezdu cíle 54. kola.

Naštěstí pro všechny se posledních patnáct kol pořadí jezdců v první desítce neměnilo. Změna výsledků tedy nemá vliv na body, pořadí si prohodili jen Kamuj Kobajaši z Caterhamu s Julesem Bianchim z Marussie. Japonec totiž v posledním kole Francouze předjel. V oficiálních výsledcích tedy Bianchi zůstal na 17. místě a Kobajaši na osmnáctém.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat