Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máme dobrý tým, zve skokan Koudelka po dalším úspěchu na domácí MS

Sport

  19:04
OSLO/PRAHA - Zdálo se, že tato jeho sezona bude zbabraná, neboť podzim a první závody promarodil. Opak je ale pravdou. Roman Koudelka začal pořádně trénovat až po Vánocích, do Soči odjel s jediným závodem Světového poháru, nicméně v posledním čase - v pátek skončil v Trondheimu čtvrtý a v neděli v Oslu sedmý - se ukazuje jako v současnosti nejlepší český skokan na lyžích právě on.

Roman Koudelka foto: ČTK

Jaké to je, být před závěrem sezony českou jediničkou?
Na to si nehrajeme, každou chvíli může být nejlepší někdo jiný. Jsem ale strašně rád, že na olympiádě už se to začalo lepšit (16., resp. 19 místo – pozn.), pak to pokračovalo, až jsem si v Trondheimu konečně zvýšil sebevědomí a tady v Oslo jsem konečně bodoval. To se mi totiž na tomhle můstku dosud nikdy nepovedlo, takže konečně cítím spokojenost  - sezona už k něčemu vypadá.

ČTĚTE K TÉMATU

Reprezentační kouč David Jiroutek vás chválí, že je neuvěřitelné, co předvádíte s takovým minimem tréninku. Co vy na to?
Já si to nějak uvědomuju, že tohle je asi maximum, jakého jsem mohl dosáhnout, protože těch tréninků i skoků bylo opravdu málo. Prošel jsem si asi nejtěžším sportovním obdobím, jaké jsem dosud měl, ale už je to za mnou. O to větší mám ted radost.

Vzal jste si možná z onoho neveselého období nějakou zkušenost?
Jo, už jsem se na skoky začal koukat i z jiného úhlu pohledu. Konečně mi začalo být víc jasné, že sport není všechno, že když není v pořádku zdraví, tak nemáte nárok. Myslím, že mě ta dlouhá odmlka psychicky posílila.

V pátečním závodě v Trondheimu jste po prvním kole vedl, nakonec jste skončil čtvrtý. Co chybělo, abyste po dvou letech znovu šplhal na stupně vítězů?
Víc klidu. Vedení v závodě Světového poháru jsem si vyzkoušel poprvé a docela jsem si to užíval, ale pak mě přece jen ovládla nervozita. Skok jsem kapku uspěchal, navíc nebyl ideální vítr. Ale i s ním se dalo bojovat o bednu, jen mi chyběl ten klid.

Český skokan Roman Koudelka

Vaše forma graduje, stejně jako v případě Jakuba Jandy, který nyní skončil na devátém a ještě před Trondheimem, v Kuopiu, na čtvrtém místě. Dá se očekávat, že v závěru příštího týdne při mistrovství světa v letech v Harrachově budou výsledky ještě lepší?
To kdybych věděl! Pak bych tam podle toho jel, anebo nejel... (směje se) Ale vím, že mi chybělo hodně skoků, takže jsem při silnějším větru zdaleka nebyl ve stoprocentní pohodě, nicméně ted už si na můstku začínám věřit. Forma se vrací a to je pro mě důležité. A hlavně je to důležité pro skoky na harrachovském mamutu – mohlo by mi to pomoci: nebudu tam dávat tolik síly do odrazu , skoky by měly být techničtější. Myslím, že by mi to tam mělo sedět ještě víc než tady v Oslo.

Lze tedy vaše a Jandovy poslední výsledky považovat za pozvánku do Harrachova?
Proč ne? Kdo skoky sleduje, neměl by váhat. Myslím, že máme velmi dobrý tým, všichni se navzájem podporujeme a především pro nedělní závod družstev jsme hodně silní. Pevně věřím, že tam konečně zaútočíme na medaile. A co bude předtím? Nepředbíhejme, to se uvidí.

Někteří příznivci skoků však vyjadřují názor, že vy ani Janda nejste zrovna vyhlášenými letci. Co byste jim vzkázal?
O tom bych se nerad bavil. Kdyby se o skoky opravdu zajímali, věděli by, že mám ze Světového poháru v letech v Harrachově třetí místo.

Autor:

Mohlo by vás zajímat