15. září 2017 17:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Manželství Bory a Bárty po osmi letech končí. Přesto pojede na MS týmovou časovku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Bárta, šestý muž individuální časovky na Giro 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Bárta, šestý muž individuální časovky na Giro 2017. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

PRAHA Letos v létě se cyklista Jan Bárta po osmi letech ve stáji Bora dozvěděl: Smlouvu ti na další sezonu neprodloužíme. Přesto jej tým nyní povolal do (posledního) boje. V neděli pojede v Bergenu týmovou časovku na mistrovství světa.

Vedení týmu ho v létě „vyškrtávalo“ z nominací na letošní závody. Od 13. srpna mu vypsali pouze jeden závodní den. Jako by už pro Boru ani neexistoval.

Doma na jižní Moravě se tudíž chystal na světový šampionát v Bergenu, kde příští týden pojede v českém reprezentačním dresu individuální časovku i silniční závod.

Ještě předtím však bude v neděli v Norsku na programu týmová časovka, ve které nestartují národní týmy, nýbrž profesionální stáje.

Ale ani do té ho Bora nechtěla.

Letos byl přitom Bárta po Poláku Bodnarovi druhým nejlepším časovkářem stáje, což potvrdil šestým místem v této disciplíně na Giru. Původně do nominace Bory na týmovou časovku v Bergenu i patřil. Jenže před měsícem mu oznámili: „Budeš jen náhradníkem.“

Považoval to za další důkaz, že pro stáj se stal personou non grata, osobou nežádoucí. „Ona ta nominace někdy není jen o výsledcích,“ podotkl.

Jaké tedy bylo jeho překvapení, když mu ve středu večer z Bory telefonovali: „Ve čtvrtek letíš do Bergenu, v neděli jedeš týmovou časovku.“

Z účasti v tomto závodě se kvůli únavě či zdravotním problémům stáhli Peter Sagan a Gregor Mühlberger. Najednou si tudíž vzpomněli na Bártu.

Nejprve měl odlétat z Vídně ve čtvrtek ve 20 hodin. Ve čtvrtek ráno dostal zprávu: „Asi poletíš o dvě a půl hodiny dřív.“ Ještě v poledne však hlásil: „Pořád nemám ani letenku.“ Sbalil se a čekal. Konečná verze zněla: odlet 20.20 z Vídně, 0.15 v Bergenu.

„Docela bojovka,“ utrousil. „Cestovat takhle na poslední chvíli se mi ještě nestalo.“

Alberto Contador byl podobně v květnu 2008 vytažen z pláže u Cádizu, kde si zrovna užíval s přítelkyní, když mu volal Johan Bruyneel, šéf jeho týmu Astana: „Hned si sbal věci, jedeš Giro.“ Italští organizátoři se tehdy na poslední chvíli rozhodli, že se nepřipojí k bojkotu stáje Astana, který po předchozích dopingových kauzách vyhlásila Tour.

Contador poté celé Giro vyhrál.

Jaké ambice bude mít Bora v týmové časovce v Bergenu? „To si neodvážím tipovat, nemám ani přehled, kdo tam se mnou v týmu pojede,“ přiznal.

V šestici Bory by měl diktovat tempo s Maciejem Bodnarem, vítězem časovky v Marseille na letošní Tour. Dalšími členy týmu budou Rakušané Konrad a Pöstelberger, Lotyš Saramotins a Němec Burghardt.

Největšími favority závodu mají být jako obvykle stáje Quick-Step a BMC, ale letos také extrémně silné Sky. Jeho barvy oblečou i Vasil Kiryjenka, exmistr světa v časovce, Chris Froome, majitel grandtourového double, a Geraint Thomas, vítěz zahajovací časovky Tour v Düsseldorfu.

Pro Bártu to bude podivné loučení se stájí, protože na jeho „odejití“ po sezoně se nic nemění. Ovšem věčný optimista umí najít i pozitiva: „Když mě teď měsíc neposílali na žádné závody, tak se v týmové časovce aspoň rozzávodím před tou individuální.“

A v té míní bojovat o Top 10.

  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz