Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
17. března 2007 11:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Maso ve sportu? Zbytečné!

Martina Navrátilová je jednou z šampionek - vegetariánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Navrátilová je jednou z šampionek - vegetariánek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA V únoru se během přípravného zápasu porvali fotbalisté čínského olympijského týmu s londýnským druholigovým celkem Queens Park Rangers. Byl z toho pořádný skandál, který se dostal až na zasedání čínské vlády.

A biolog Čang Sin-š’ z akademie věd tam komunistickým pohlavárům doporučil, aby sportovcům nařídili, že musí konzumovat víc hovězího masa a pít více mléka. „Všichni jsme viděli, jak naši dostali nakopáno,“ prohlásil Čang Sin-š’ na zasedání vlády. „Kdyby ale měli sílu jako býci, nic by se jim nestalo. A tu získají jenom tím, že budou jíst víc hovězího a pít mléko.“

Je ale maso zárukou síly a kvalitního sportovního výkonu? Podle předsudků jsou vegetariáni slabí a podvyživení slaboši. Jak si pak ale vysvětlit, že spousta slavných a úspěšných sportovců byla a je vegetariány? Carl Lewis, Boris Becker, Edwin Moses, Paavo Nurmi, Martina Navrátilová... Všechno vegetariáni. A všechno šampioni.

„Většina sportovců maso teoreticky vůbec nemusí,“ potvrzuje známý dietolog RNDr. Petr Fořt. „Spousta z nich se může obejít bez živočišných bílkovin, až na některé výjimky,“ zmiňuje Fořt silové sporty.

Jeho slova potvrzuje i Jan Müller, český mistr světa v thajském boxu. „Maso nejím už nějakých patnáct let a v podstatě celou dobu narážím na názory, že bez masa se nedá podávat špičkový výkon, neboť není síla a energie. Je to samozřejmě nesmysl,“ říká dvoumetrový a 115 kilogramů vážící silák.

Müller odmítá i předsudek, že bez masa je nemožné nabrat svalovou hmotu. „Určitě to jde, naprosto bez problémů. Samozřejmě platí jednoduchá rovnice: když chci přibrat svaly, musím hodně cvičit a jíst spousty jídla – ale jestli je to maso, nebo rostlinná strava, je jedno. Po světě běhá spousta vegetariánů, i mezi kulturisty,“ upozorňuje.

Podobný názor má i odborník na výživu Petr Havlíček, který spolupracuje například s Tomášem Dvořákem a dalšími desetibojaři pražské Dukly. „Není podmínkou, že člověk, který nejí maso, je zesláblý a nemá svalovou hmotu,“ zdůrazňuje Havlíček. „Jde o to, jaké množství bílkovin přijímá a z jakých zdrojů. To znamená, jestli je schopen zajistit si všechny esenciální aminokyseliny ve správných množstvích a poměrech. Pokud toho dosáhne kombinací různých rostlinných zdrojů, nemá problém.“

Havlíček zároveň upozorňuje, že vegetariáni musejí věnovat více času tvorbě jídelníčku. „Rovnice vegetarián = handicapovaný neexistuje, ale vegetarián musí o jídle víc přemýšlet,“ dodává.

Müller s tímto pohledem souhlasí. „Snažím se, aby moje strava byla co nejpestřejší a samozřejmě bohatá na živiny, bílkoviny a všechny potřebné látky. V dnešní době to už vůbec není problém, rostlinné produkty, které maso nahrazují, třeba sója, se prodávají skoro v každém obchodě. Důležité je jíst co nejvíc jídel za den, kvůli zrychlení metabolismu. Minimálně šest,“ pokyvuje hlavou thai boxer.

Cechlová: Bez masa ani ránu
I tak si ale většina sportovců svůj jídelníček bez masa nedovede představit. „Jsem učiněný masožrout, bez masa nedám ani ránu,“ říká diskařka Věra Cechlová. „Samozřejmě ho jím bez příloh typu knedlíky nebo brambory, s nimiž není strava tak kvalitní,“ přibližuje.

Cechlová podle vlastních slov nezná mezi ostatními vrhači nikoho, kdo by byl vegetariánem. „Někdo se ale snaží dostat do těla vitaminové doplňky namísto proteinů z masa. Třeba má extrémní zátěž, ale nechce zatěžovat organismus extrémními dávkami masa, takže volí doplňky,“ připouští.

Slavní vegetariáni mezi špičkovými sportovci
„Když jsem s masem přestal, prorokovali mi, že pořádně neporostu a budu vychrtlá troska, která bude muset přestat se sportem. Teď měřím dva metry, vážím 115 kilogramů a myslím, že moje sportovní výsledky dokazují, že mi rozhodně nic nechybí,“ říká Jan Müller, mistr světa WKA v thajském boxu, mistr ČR, vítěz Královského poháru v Bangkoku, vicemistr King of the Ring a mezinárodní mistr Německa, vše v supertěžké váze (nad 91 kg).

, Adam Nenadál
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Martina Navrátilová je jednou z šampionek - vegetariánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Martina Navrátilová je jednou z šampionek - vegetariánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Martina Navrátilová je jednou z šampionek - vegetariánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...