14. září 2015 13:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak český basketbal k největšímu úspěchu přišel. A na obzoru je i olympiáda

Jan Veselý se raduje poté, co skóruje proti Chorvatsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Veselý se raduje poté, co skóruje proti Chorvatsku. | foto: Reuters

LILLE (od našeho zpravodaje) Nejlepší výsledek v dějinách samostatného českého basketbalu = velká šance na to, že se Česko příští rok utká o šanci na olympiádu v Riu. Báječný výkon v osmifinále mistrovství světa proti Chorvatsku ukázal, že tým, jemuž ne každý věřil, umí velké věci.

Byl to svým způsobem nejzajímavější z výroků dne. „Hned jsme si řekli, že jsme ambiciózní tým, který chce víc. Nesmíme se uspokojit. A­ pořád snít, že můžeme dojít i­ dál,“ líčil Tomáš Satoranský, rozehrávač basketbalové reprezentace.

Střízlivá slova ve chvílích euforie. Absence uspokojení i poté, co Česko rozbilo favorizované Chorvatsko 80:59 a postupem do čtvrtfinále mistrovství Evropy vytvořilo nejlepší výsledek od roku 1993; dosud bylo maximem dělené 9. místo.

Ano, tenhle tým chce víc.

Basketbalisté jsou sportovním hitem posledního týdne, na turnaji vyhráli čtyři duely ze šesti. Proč?

Mají výrazné tváře: Satoranský vytvořil rekord v počtu asistencí na zápas (15), i jejich průměr má na historickém maximu, čahoun Jan Veselý sbírá smeče a vládne pod koši.

A mají – odpusťte klišé – také ­velké srdce. „Je to tak. Příprava nám úplně nevyšla, ale semkli jsme se. Chceme ukázat, co umíme. Držíme pospolu jako tým,“ řekl Patrik Auda a potvrdil to, když dal jako střídající hráč Chorvatsku 9 bodů.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.
Jan Veselý pálí přes Anteho Tomiče.

Mají i vizi, že se jako jediný český kolektivní sport utkají o hry v­Riu. Na olympiádu se dosud dostali pouze basketbalistky a fotbalisté do 21 let. Týmu už stačí jedna výhra buď ve středečním čtvrtfinále se Srbskem, či následně v duelech o 5. až 8. místo (do 7. příčky je kvalifikace jistá, i 8. pozice ještě dává naději).

Z brutálně náročné kvalifikace projdou jen vítězové tří šestičlenných skupin, ale už fakt, že basketbalisté mají vůbec na dosah boj o­ Rio, působí takřka senzačně.

Ve zmíněné přípravě vyhráli jen jednou, na turnaj prošli až posledním duelem kvalifikace a na šampionátech dlouho chyběli, v letech 2001 až 2011 jej hráli jedinkrát.

„Když jsem říkal, že máme na to, poprat se o olympiádu, někdo se mohl smát. Já od prvního dne věřil, že to můžeme dokázat,“ vzpomíná izraelský kouč Ronen Ginzburg na start svého angažmá v roce 2013.

Jak se to celé seběhlo?

Zaprvé: forma graduje. „Příprava je od toho, abyste se připravili,“ lakonicky shrnul Jan Veselý to, že nevalné výsledky nikoho nestahovaly do deprese.

Zadruhé: český styl je nejen fyzicky náročný a atraktivní, ale i účelný. „Každý ví, co hrajeme, ale těžko se na to připravuje,“ říká Satoranský o precizní, agresivní obraně a následném úprku vpřed k soupeřovu koši. Defenzivu má Česko v ­rámci turnaje jednu z nejlepších.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.

Čeští basketbalisté se radují z postupu do čtvrtfinále ME.

Zatřetí: duo S+V, jež hovořilo v ­předchozích odstavcích. „Výjimeční hráči,“ oceňuje kapitán Jiří Welsch. „Honza má jeden z nejlepších pohybů pod košem, co jsem kdy viděl. A Tomáš mimořádné basketbalové myšlení a k tomu i skvělé atletické schopnosti.“ Pokud budou oba hrát takto i dál, bylo by až s podivem, kdyby Satoranského nevyzkoušeli v NBA a Veselý (nyní ve Fenerbahce) se do ní nevrátil.

Začtvrté: přerod, jenž nastal ve věkovém složení týmu. Už se nesází na veterány Welsche a Bartoně, šéfy jsou jiní. Ale vše se děje v pozitivní koexistenci. „Tým je kvalitní v ­tom, že máme starší zkušené hráče, abychom nebláznili, i mladší kluky. Hodně z nás má zkušenosti z Euroligy nebo Eurocupu, vyzkoušeli jsme si nejlepší evropské soutěže. Proto si myslím, že jsme schopní hrát s velkými týmy vyrovnané zápasy a vyhrávat,“ říká David Jelínek, v osmifinále autor 13 bodů.

Vousatý střelec je synem nejlepšího střelce české basketbalové historie Josefa Jelínka, teď sám kroniky svého sportu pomáhá měnit.

A to cesta ještě neskončila.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.