Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Měl pozitivní test na kokain, přesto smí závodit. Tyčkařovi se totiž dostal do těla během sexu

Sport

  12:00
TORONTO/PRAHA - Úřadující mistr světa ve skoku o tyči Shawnacy Barber měl v červenci na kanadském šampionátu pozitivní dopingový test na kokain. Přesto mohl dál závodit a startoval i na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde byl zklamán až desátým místem. Kanadská sportovní arbitráž přihlédla k nezvyklým okolnostem, za jakých se droga dostala do Barberova těla.

Shawnacy Barber mohl i přes nález kokainu v těle startovat na olympiádě v Riu. foto: Reuters

Dvaadvacetiletý kanadský rekordman prožil 8. července, den před mistrovství Kanady v Edmontonu, na hotelu vášnivou noc s ženou, s kterou navázal kontakt přes inzertní server Craigslist.

Výškařka Čičerovová musí kvůli dopingu vrátit medaili. Dostane ji další Ruska

I když ve svém příspěvku přímo požadoval zdravou profesionální společnici, která nebere drogy, spálil se.

Žena během vyšetřování případu vypověděla, že užila kokain před setkáním s Barberem a pak znovu v koupelně jeho hotelového pokoje předtím, než spolu měli sex.

Tyčkař o tom podle ní nevěděl. Droga se tak do jeho těla patrně dostala nevědomky při líbání.

Etická sportovní komise pro Barbera požadovala dvouletý distanc, národní arbitráž ho však 11. srpna, dva dny před kvalifikací tyčkařů v Riu, očistila.

Senzační mistr světa z Pekingu z loňského roku přišel jen o zlato z kanadského šampionátu, na kterém měl kokain v organismu. Kanadská atletická federace informovala o případu až dnes.

Český tyčkař Michal Balner.
Japonský tyčkař kuriózním způsobem shodil tyčku.

„Byla to docela těžká zkouška jet na olympiádu takhle, ale všechno proběhlo tak, jak jsem předpokládal,“ uvedl dnes Barber.

Podle jeho právního zástupce experti konstatovali, že tak malé množství drogy při úmyslné konzumaci ani nelze požít. „Máte neúmyslné požití kokainu, který je předán sportovci při líbání, což je přesně to, co se stalo,“ řekl advokát Paul Greene.

„Pro Shawna je to ponaučení,“ konstatovala kanadská atletická federace. „Je to mladý závodník, který se učí, jak soupeřit na sportovišti a jak se připravovat mimo ně,“ uvedla v prohlášení.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj