Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sponzoři vzali Šarapovovou na milost. Tenis je špína, zlobí se fanoušci

Maria Šarapovová na tiskové konferenci v Los Angeles 7. března 2016 oznamuje,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria Šarapovová na tiskové konferenci v Los Angeles 7. března 2016 oznamuje,... | foto: Reuters

Oblékla si slušivé tmavé šaty s květinovými motivy. Profesionálně odpovídala, občas zahrála na city, jindy se uvolněně usmála. Ruská tenistka Maria Šarapovová se vrací na scénu poté, co jí byl zmírněn trest za doping. Radují se z toho také Šarapovové „bývalí“ sponzoři.

V úterý vydala mezinárodní sportovní arbitráž CAS verdikt, že Šarapovová bude „volná“ na konci dubna 2017. Její původní dvouletý zákaz činnosti od ITF byl zmírněn o devět měsíců.

„Narodila jsem se, abych byla válečnicí,“ prohlásila Ruska velmi rázně v rozhovoru s moderátorem Charliem Rosem pro společnost PBS.

Během pár minut opět tenisovému světu ukázala, jak důležitá je, jak umí vystupovat i mimo kurt. Interview se podobalo zdařilému vystoupení hollywoodské herečky.

Stejně jako drtila soupeřky na dvorci, zaútočila na mezinárodní federaci ITF. „Vždyť mě chtěli exemplárně potrestat na čtyři roky! Věděla jsem, že lidi, před kterými se mám zpovídat, bojují proti mě,“ říkala devětadvacetiletá blondýna o soudních slyšeních ve snaze vyvolat u diváků lítost.

Zželelo se minimálně sponzorům. Výrobce tenisového vybavení Head se opětovně Šarapovové zastal. V rozsáhlém prohlášení šéf Johan Eliasch tvrdí, že konečně bylo „spravedlnosti učiněno zadost“.

„Jsme hrdí, že jsme stáli za Marií ze správných důvodů v těchto těžkých časech,“ sdělil ředitel firmy Head, který dále připomíná, že potrestání ruské šampionky „bylo nefér“. Neprokázalo se, že by Šarapovová podváděla vědomě. Meldonium podle obhajoby užívala dlouhodobě, o zařazení mezi zakázané látky nevěděla.

Také Nike svou prvotní reakci, že spolupráci končí, změnil a posléze se za Šarapovovou postavil. „Těší nás, že se Maria v dubnu vrátí ke sportu, který miluje. Těšíme se na pokračování úspěšné spolupráce na kurtu i mimo něj,“ cituje ESPN americkou firmu.

Maria Šarapovová si v roce 2016 vydělala 21,9 milionu dolarů, přestože kvůli...
Maria Šarapovová

Vyjádření německé automobilky Porsche zase přinesla ruská agentura TASS. „Verdikt CAS vítáme a kvůli Marii máme radost. Žádné smlouvy jsme nevypověděli. V příštích dnech budeme jednat o další spolupráci.“ Rovněž zástupci Porsche se přitom od Šarapovové nejprve odvrátili.

Teď se houfně vracejí další sponzoři - třeba výrobce minerálních vod Evian, možná své rozhodnutí přehodnotí společnost TAG Heuer, která dělá ve Švýcarsku luxusní hodinky.

Fencl: Už nikdy nevezmu raketu Head do ruky

Šarapovová, nejlépe vydělávající sportovkyně (loni si podle Forbesu přišla na skoro 30 milionů dolarů), sponzory potřebuje. A sponzoři evidentně potřebují Šarapovovou. Její značka se stala natolik silnou a její tvář a vypracované tělo natolik žádanými, že prostě nemohou ze světa šoubyznysu jen tak zmizet.

Ale zejména Head reakcí na dopingovou aféru pětinásobné grandslamové vítězky pobouřila tenisové fanoušky. Ti si teď symbolicky ťukají na čelo, zdá se jim to všechno trochu postavené na hlavu. CAS přece Šarapovovou zcela neočistila, jenom snížila míru jejího provinění.

„Šéf firmy Head tedy schvaluje doping. Tenis je špína s takovými sponzory!“ napsal na Twitter jeden z nich.

Jiří Fencl, tenisový odborník a trenér české hráčky Lucie Hradecké, tweetoval: „To je zřejmě poprvé, co někdo někomu gratuluje k dopingu. Už nikdy nevezmu raketu Head do ruky, to je jisté.“

Šarapovová se nyní chystá podílet s „nepřátelskou“ ITF na antidopingovém programu. Možná tak chce jenom zlepšit svou reputaci, pracuje na obnově image dokonalé superstar, což započala už při zmíněném rozhovoru.

Každopádně se zdá, že ani po jejím omilostnění nemá kauza žádného vítěze.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.