4. října 2016 15:04, aktualizováno  17:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šarapovová nechtěla podvádět, uvedla arbitráž a snížila tenistce trest za doping

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Maria Šarapovová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria Šarapovová. | foto: Reuters

LAUSANNE Sportovní arbitrážní soud v Lausanne (CAS) vyhověl odvolání ruské tenistky Mariie Šarapovové a zkrátil jí dvouletý distanc za doping na patnáct měsíců do 26. dubna 2017. Podle BBC panel odůvodnil snížení trestu tím, že „tento případ nebyl o sportovci, který chtěl podvádět“.

„Cítím, že mi vzali něco, co miluji. Tenis je moje vášeň a chybí mi. Odpočítávám dny, kdy se budu moci vrátit na kurt,“ nechala se po zkrácení trestu o devět měsíců slyšet Šarapovová.

„Ušla jsem cestu od jednoho z nejhorších dní v životě, kdy jsem se v březnu dozvěděla o své suspendaci, až po dnešek, jeden z nejšťastnějších dní, kdy vím, že se budu moci v dubnu k tenisu vrátit,“ okomentovala bývalá světová jednička verdikt arbitráže.

„Poučila jsem se z toho a doufám, že Mezinárodní tenisová federace také. Panel CAS se s mnoha závěry ITF neztotožnil,“ pokračovala Šarapovová. „Doufám, že se ITF a další antidopingové autority postarají o to, aby žádný další tenista nemusel absolvovat to, co já,“ dodala.

Meldonium brala deset let

Devětadvacetiletá Ruska byla potrestána dvouletým zákazem činnosti od Mezinárodní tenisové federace (ITF) za užití zakázané látky meldonia při letošním Australian Open v lednu.

Pětinásobná grandslamová vítězka se hájila tím, že lék na podporu srdeční činnosti brala již od roku 2006 a nevšimla si, že se od 1. ledna 2016 meldonium objevilo na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA. Trest proto považovala za příliš tvrdý a odvolala se k arbitráži CAS.

Šarapovová trvá na tom, že se užíváním meldonia nepokoušela zvýšit svoji výkonnost. K tomuto názoru se po tenistčině odvolání nakonec přiklonila i arbitráž v Lausanne, podle níž případ Šarapovové „nebyl o sportovci, který chtěl podvádět.“

Matthieu Reeb, generální sekretář sportovní arbitráže CAS v Lausanne, mluví k novinářům po snížení trestu Marie Šarapovové.
Tennis: Maria Sharapova-Press Conference

Zvláštní panel arbitráže CAS, jenž zasedal v New Yorku ve dnech 7. a 8. září a byl složen z jednoho italského a dvou amerických rozhodčích, v úterním odůvodnění dodal, že chybou Šarapovové bylo hlavně to, že svému agentovi nedala „adekvátní instrukce“ a nedohlédla na něj, aby zkontroloval aktuální seznam zakázaných látek.

V odůvodnění se dále píše, že panel CAS nezpochybnil verdikt ITF v tom, že Šarapovová porušila antidopingová pravidla, ale pouze zvažoval závažnost tohoto porušení. „Udělala chybu, za níž je patnáctiměsíční zákaz činnosti adekvátní,“ stojí v textu.

Zkrácený trest má zpětnou platnost od 26. ledna 2016, což znamená, že by Šarapovová mohla stihnout grandslamové French Open příští rok v květnu.

  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz