Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězství Šarapovové? I přes snížení trestu hříšník zůstane hříšníkem

Sport

  10:16
PRAHA - Místo dvou let patnáct měsíců. Sportovní arbitráž v Lausanne zkrátila trest tenistce Marii Šarapovové za užití zakázaného meldonia, z něhož byla usvědčena při lednovém Australian Open. Tříčlenný panel odůvodnil zmírnění trestu tím, že „případ Šarapovové nebyl o sportovci, který chce podvádět“.

Ruská tenistka Maria Šarapovová. foto: Reuters

Hlavní chybou Rusky bylo podle arbitráže to, že nedohlédla na svého agenta, aby zkontroloval aktuální seznam zakázaných látek. „Udělala chybu, za níž je patnáctiměsíční zákaz činnosti adekvátní,“ stojí v odůvodnění.

I přes příznivý verdikt však Šarapovová zůstává usvědčenou dopingovou hříšnicí. Překvapí proto její rychle nabyté sebevědomí. „Poučila jsem se a doufám, že ITF také,“ řekla Ruska směrem k Mezinárodní tenisové federaci. „Měla by si vzít příklad z ostatních federací, které o­změnách pravidel své sportovce informovaly lépe,“ pokračovala Šarapovová v kritickém tónu.

Kontroverzi přiživila i firma Head, jeden ze sponzorů Šarapovové. Na Twitteru nejprve pogratulovala tenistce ke snížení trestu, následně výkonný ředitel Headu Johan Eliasch zajásal, že „spravedlnosti bylo učiněno za dost“, a Šarapovovou nazval „člověkem s vysokým morálním kreditem“.

Maria Šarapovová.
Maria Šarapovová.

Jde o provokaci, reklamu či neschopnost vidět, že dopingový hříšník se zkráceným trestem je pořád dopingovým hříšníkem?

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...