5. října 2016 10:16 Lidovky.cz > Sport > Názory

Vítězství Šarapovové? I přes snížení trestu hříšník zůstane hříšníkem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ruská tenistka Maria Šarapovová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská tenistka Maria Šarapovová. | foto: Reuters

PRAHA Místo dvou let patnáct měsíců. Sportovní arbitráž v Lausanne zkrátila trest tenistce Marii Šarapovové za užití zakázaného meldonia, z něhož byla usvědčena při lednovém Australian Open. Tříčlenný panel odůvodnil zmírnění trestu tím, že „případ Šarapovové nebyl o sportovci, který chce podvádět“.

Hlavní chybou Rusky bylo podle arbitráže to, že nedohlédla na svého agenta, aby zkontroloval aktuální seznam zakázaných látek. „Udělala chybu, za níž je patnáctiměsíční zákaz činnosti adekvátní,“ stojí v odůvodnění.

I přes příznivý verdikt však Šarapovová zůstává usvědčenou dopingovou hříšnicí. Překvapí proto její rychle nabyté sebevědomí. „Poučila jsem se a doufám, že ITF také,“ řekla Ruska směrem k Mezinárodní tenisové federaci. „Měla by si vzít příklad z ostatních federací, které o­změnách pravidel své sportovce informovaly lépe,“ pokračovala Šarapovová v kritickém tónu.

Kontroverzi přiživila i firma Head, jeden ze sponzorů Šarapovové. Na Twitteru nejprve pogratulovala tenistce ke snížení trestu, následně výkonný ředitel Headu Johan Eliasch zajásal, že „spravedlnosti bylo učiněno za dost“, a Šarapovovou nazval „člověkem s vysokým morálním kreditem“.

Maria Šarapovová.
Maria Šarapovová.

Jde o provokaci, reklamu či neschopnost vidět, že dopingový hříšník se zkráceným trestem je pořád dopingovým hříšníkem?

  • 1Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.