Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Měla jsem problém vyjít schody, říkala Davidová. Přesto proťala cíl šestá

Zleva Lucie Charvátová a Markéta Davidová z České republiky po dojezdu do cíle. foto: ČTK

Sprint a vytrvalostní závod už dokázala Markéta Davidová během své stále krátké kariéry ve Světovém poháru vyhrát. V hromadném závodě dojela předloni druhá. Zato ve stíhačce dlouho ne a ne prorazit, 9. místo bylo jejím maximem. Nikdy po ní nestála na rozšířeném pódiu pro šest nejlepších. Ale to už neplatí. V Novém Městě projela v sobotu cílem na 6. místě.
  21:26

Po pátečním sprintu jste vykládala, že už nemáte na konci sezony dost sil - a vidíte, najednou jste šestá.
Ale to neznamená, že ty síly mám. (směje se)

Odkud jste je tedy dnes vydolovala?
Ani nevím. Hlava by chtěla, ale tělo už moc nespolupracuje. V hlavě se motivuju, jenže tělu už moc nejde, aby se zmáčklo. Nemám z čeho brát.

Přesto jste zaznamenala třetí nejlepší běžecký čas dne.
Měla jsem před sebou dobré holky, to se hned jede líp. Ale celkově se mi závodí těžce. Před startem jsem byla ráda, že jsem vůbec vyšla schody nahoru na stadion. Trošku se děsím, co nás čeká zítra.

Markéta Davidová z České republiky.
Markéta Davidová během ženské štafety.

V posledním kole jste se v souboji o 5. místo snažila udržet Norky Röiselandové?
Snažila. Pustila jsem ji nejdřív před sebe a plánovala jsem, že s ní zkusím jet. Navíc jsem před námi viděla i další holky (Preussovou a Wiererovou). Ale dopadlo to, jak to dopadlo.

Každopádně 6. místo je důvodem ke spokojenosti, ne?
Určitě, ve stíhačce většinou nejsem schopna moc se posouvat dopředu. Dnes jsem dokázala polepšit si o pět míst, takže to byla jedna z mých nejlepších stíhaček.

Z pohledu konečného umístění dokonce nejlepší v kariéře.
S tím jsem spokojená. Jen bych si přála, abych se trošku líp cítila na lyžích. Nechci, aby to znělo jako výmluva, protože tři čtvrtiny startovního pole mají za sebou v sezoně podobnou porci závodů jako já, ale přece jen, loni jsem si na konci sezony připadala o něco líp.

K úspěchu vám pomohla povedená střelba s jedinou chybou při úvodní položce. Stojky jste si pak pohlídala? Ta poslední byla za 35 sekund.
Ony ve skutečnosti ani moc hlídané nejsou, momentálně je nejsem schopna zastřílet rychleji. Když se cítím, tak to jde, ale tady ne.

Zato vaši první ležku jste zvládla za 25 sekund.
S ležkou je to jiné, při ní jsem si věřila, že ji dovedu odstřílet rychle, proto jsem to zkusila. Ty stojky zatím neumím nějak vědomě zrychlovat. Ale celková bilance střelby za jedna je dobrá. Mám radost, že i ve stavech, kdy toho mám dost, dokážu docela přesně střílet.

Tiril Eckhoffová je po dnešku už v předstihu poprvé šampionkou Světového poháru. Co říkáte její bilanci 12 vítězství za sezonu?
Že je až neuvěřitelné, jakou šňůru Tiril jede a jak byla schopná celou sezonu zvládnout.

Už tušíte, v jakém závodě v neděli v Novém Městě nastoupíte?
Netuším.

A v jakém byste chtěla jet?
To je otázkou. Na velkou smíšenou štafetu budu muset brzo vstávat (start v 10.25) a singlovka (start 13.45) je pro změnu na mě až moc rychlá. Tak uvidíme. (Později trenéři oznámili, že smíšenou štafetu pojede sestava Jislová, Davidová, Karlík, Krčmář a do singl mixu nastoupí Charvátová, Moravec).

Ondřej Moravec se v singl mixu rozloučí s kariérou. Jak jste ho během společných let v týmu vnímala?
Ze začátku jsem se ho i dost bála. Když jsem byla malá holka, budil ve mně Ondra docela respekt. Ale myslím, že nakonec jsem si k němu cestu našla. Jsem ráda, že jsem s ním mohla nějaké ty roky strávit.

Čím ve vás budil respekt?
On je Ondra takový svůj a rázný. A se svými názory se moc nepáře.

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...