22. listopadu 2017 19:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Méně závodníků z jedné země i vyšší pokuty. Biatlon zpřísnil tresty za doping

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Český biatlon - Petr SlavíkReuters

Frankfurt nad Mohanem Mezinárodní biatlonová unie IBU zpřísnila krátce před startem sezony sankce za porušení dopingových pravidel. Například státy, které budou mít opakovaně hříšníky, budou moci nasadit do závodů méně reprezentantů. Zvýšily se také finanční postihy.

Za zpřísnění pravidel bojoval mimo jiné Michal Šlesingr. Šlesingr patří společně s Francouzem Martinem Fourcadem a Američanem Lowellem Baileym k nejaktivněji vystupujícím sportovcům v boji proti užívání zakázaných látek. A na základě požadavků speciální skupiny schválil výkonný výbor IBU ve Frankfurtu nad Mohanem změny.

Vedle běžných individuálních trestů bude možné udělit i kolektivní. Například země, jejíž dva závodníci dostanou během jednoho roku za doping alespoň půlroční trest, přijde o dvě místa ve startovní listině.

Pokud budou takoví hříšníci tři, kvóta se sníží rovnou na dvě sezony. Když jich bude z jednoho státu minimálně šest, daná federace bude suspendována na dva až čtyři roky. Možná pokuta při systematickém dopingu se pro národní svazy zvýšila ze 100.000 na čtvrt milionu eur.

Vysněný kampion české biatlonové reprezentace.
Vysněný kampion české biatlonové reprezentace.

Po zpřísnění pravidel volali někteří závodníci i samy biatlonové federace zvlášť poté, co se provalil skandál se systematickým dopingem v Rusku a manipulací se vzorky při domácí olympiádě v Soči 2014. Podle zprávy WADA se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů.

Někteří z nich stále čekají na případné sankce, IBU i Mezinárodní olympijský výbor ještě neuzavřely třeba případy Jekatěriny Glazyrinové, Olgy Zajcevové, Olgy Viluchinové a Jany Romanovové. Pokud by byl doping posledních dvou prokázán a Rusky byly diskvalifikovány, česká štafeta žen by získala bronz ze Soči, kde původně doběhla čtvrtá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz