Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mládí v pozadí, tenis patří zkušeným: v Paříži hrál rekordní počet ‚veteránů‘

US Open

  7:30
PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) - Dvoumetrový obr Ivo Karlovič se po čtyřech a půl hodinách probil do 3. kola Roland Garros. Když mu na tiskové konferenci novináři připomněli, že je v 37 letech nejstarším hráčem od Jimmyho Connorse, který se dostal na grandslamu tak daleko, pousmál se a odvětil: „Takové chvíle jsou jediné, kdy je fajn být starý.“

Radek Štěpánek ve 37 letech zle potrápil Andyho Murrayho. foto: ČTK/AP

VIDEO: Štěpánek mučil a provokoval Murrayho i publikum, senzaci ale nedotáhl

Jenže v současném tenisovém světě se zdá, jako by „stáří“ byla výhoda. Na letošním Roland Garros nastoupilo 51 tenistů, kterým už bylo 30 let. To je rovnou o deset víc než na letošním Australian Open, které drželo rekord dosud.

Oproti tomu teenageři se do hlavní soutěže v Paříži dostali jen čtyři: Alexander Zverev, Taylor Fritz, Quentin Halys a Borna Čorič, který je z nich jakožto 41. tenista světa na žebříčku postavený nejvýše.

Není to přitom tak dávno, kdy teenageři grandslamy dobývali. Boris Becker vyhrál Wimbledon 1985, když mu bylo sedmnáct. Michael Chang ve stejném věku ovládl Roland Garros 1989. Devatenáctiletý Pete Sampras triumfoval na US Open 1990.

„Trend bude pokračovat“

Za posledních 25 let však na grandslamu triumfoval jediný náctiletý – tehdy 19letý Rafael Nadal na Roland Garros 2005.

Těžko čekat, že ho v nejbližší době někdo napodobí. Tenisu vládnou Djokovič, Nadal a Murray, hráči blížící se třicítce, a34letý Federer. Mezi ženami kraluje Serena Williamsová, která rovněž letos oslaví už 35. narozeniny. „Trend bude pokračovat,“ tuší Andy Murray.

Hrdina davů Štěpánek: Já na ten záchod ale vážně musel. Je dobře, že jsem odešel

Ale čím to je?

Doba a dnešní tenis takové situaci přejí. Ve hře převažují výměny od základní čáry, při nichž se projevuje lepší svalová vybavenost a kondice zkušenějších hráčů. Tenisté o sebe mnohem více dbají. A také rostoucí prize money jim umožňují dopřávat si větší luxus.

„V současnosti máme mnohem víc možností, jak regenerovat, předcházet zraněním a starat se o své tělo. To je největší rozdíl, který jsem zaznamenal. Už tady totiž chvíli jsem,“ usmál se Radek Štěpánek (37), nejstarší hráč v hlavní soutěži Roland Garros.

„Pokrok je obrovský. Dnes nepotkáte hráče, který by nebyl fit. Každý trénuje pět šest hodin denně, každý dělá kondici, dává si pozor na jídlo a na všechno okolo.“

Hráči se stále častěji uchylují k vychytávkám, které jim dnešní doba nabízí. Na regeneraci využívají ledové vany, případně kryoterapii, tedy krátkodobé vystavení těla extrémním podmínkám pod bodem mrazu. Djokovič si obstaral speciální tlakovou kapsli, která mu simuluje vysokohorské podmínky.

Radek Štěpánek a Andy Murray po zápase.
Loučící se Radek Štěpánek.

I proto těla tenistů vydrží víc. A hráči mohou prorážet do špičky i v pokročilejším tenisovém věku. Štěpánek se do elitní desítky dostal, když se blížil třicítce. Stan Wawrinka zase vyhrál první grandslam, když mu bylo 28 let.

Oni dva – a dalších 49 třicátníků – teď pomohli vytvořit rekord, který naznačuje, že v současnosti tahle (tenisová) země „je pro starý“.

Autor: