Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Mladík Barguil ujel všem favoritům, Vueltu dál vede Nibali

Sport

  18:07
CASTELLDEFELS - Vuelta má za sebou poslední etapu pod Pyrenejemi, v sobotu už se bude zase stoupat k nebi. I ve 13. dějství se však cyklisté kopcům nevyhnuli, jeden jim pořadatelé do cesty postavili v samém závěru. A 400metrová stojka v Castelldefels nejvíc sedla Francouzi Warrenu Barguilovi, nejlepšímu z party uprchlíků. Hlavní pole dorazilo do cíle pohromadě a červený dres tak dál drží Ital Nibali.

Ilustrační foto foto: Reuters

Do hlavního úniku třinácté etapy se dostala zajímavá jména: Nizozemec Mollema, Italové Scarponi s Nocentinim, Francouz Coppel, samí protřelí borci, účastníci několika Grand Tour.

Jisti si svým náskokem na hlavní pole předváděli v závěrečných kilometrech taktické hrátky, jeden za druhým nastupovali a zase se sjížděli, nikdo si nechtěl nechat ujít ten sladký pocit vítězství a zároveň chtěl šetřit síly do posledních 400 metrů, které měly rozhodnout.

Měly...

Průběžné pořadí

1. Nibali (It./Astana) 49:29:02,
2. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -31,
3. Valverde (Šp./Movistar),
4. Horner (USA/RadioShack) oba -46,
5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:33,
6. Pozzovivo (It./AG2R) -2:44,
7. Basso (It./Cannondale) -2:52,
8. Pinot (Fr./FDJ.fr) -3:35,
9. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -3:46,
10. Moreno (Šp./Kaťuša) -3:56,
11. König -4:08,
...
72. Kreuziger -1:05:05,
83. Štybar 1:12:28,
89. Bárta -1:19:09.

Jenže těsně před metou poslední kilometr vyrazil za životním výsledkem Barguil, 21letý nováček mezi profesionály, který si ve Španělsku odbývá debut v třítýdenním podniku. Nikdo na jeho atak nedbal. Jeď si, víš, jaký je v závěru kopec? mysleli si soupeři.

Jenže odvaha vynesla Francouze k triumfu, nekoukal za sebe, upaloval dál za svým snem. Vítěz Tour de l´Avenir, závodu budoucích hvězd, vyhrál první etapu v závodě Grand Tour. "Pro tebe, táto," ukazoval Barguil prsty k nebi.

Nocentini když projížděl cílem, bouchal vztekle do řídítek, někdejší lídr Tour se nechal vypéct a nakonec coby nejlepší ze stíhací skupiny měl od Barguila odstup 7 sekund. Za ním Mollema, Santaromita, Zandio...

Až když se na časomíře ztráta začala blížit ke třem minutám, dorazil do cíle i hlavní peloton. Nibali, Ir Roche, Španěl Valverde i Leopold König, dál průběžně jedenáctý muž Vuelty.

"Přál jsem si, aby to dneska bylo podobně klidné jako včera, ale to se vůbec nedělo," oddechoval König a dlouze se za cílem opíral o řidítka, vyčerpaný. Z tváře se mu řinul pot. "Bylo to hrozně tvrdé, stálo mě to spoustu sil. Teď jen mohu doufat, že ostatní taky. Můj stav pořád úplně ideální není, zvlášť po takové etapě ne."

V dobrém na ni nebude vzpomínat ani Zdeněk Štybar, které nabral 9minutovou ztrátu a ve finiši ukazoval krvavý loket. Za jeho bolístku mohla zběsilá stíhací jízda, kterou jeho kolegové z Omegy rozjeli ve snaze dorazit uprchlíky a ještě sáhnout na vavříny.

"Kluci se mě ptali, jestli to mají zkusit," líčil pak Štybar. "Já jsem váhal, každý byl unavený, závodilo se totiž hned od lajny. Ale říkal jsem, že to teda zkusíme, abychom si nic nevyčítali. Ale bohužel. Devět kiláků před cílem jsme vjeli do zatáčky pod most, Tony Martin se Sergem Pauwelsem to ještě vybrali, zato Kristoff Vandewalle a já jsme šli rovnou do zdi. Trochu to pálí, asi jsem si pohnul se zádama, ale to bude dobrý. A tím se rozsypala i naše snaha dojet uprchlíky."

Výsledky cyklistického etapového závodu Vuelta

13. etapa: Valls - Castelldefels (165 km):

1. Barguil (Fr./Argos) 4:00:13 hod.
2. Nocentini (It./AG2R),
3. Mollema (Niz./Belkin),
4. Santaromita (It./BMC Racing),
5. Zandio (Šp./Sky),
6. Txurruka (Šp./Caja Rural),
7. Scarponi (It./Lampre),
8. Martínez (Šp./Euskaltel) všichni -7,
9. Coppel (Fr./Cofidis) -24,
10. Intxausti (Šp./Movistar) -2:34,
...
30. König -2:43,
61. Bárta (oba ČR/Netapp-Endura) -3:06,
106. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick Step) -9:03,
172. Kreuziger (ČR/Saxo-Timkoff) -15:23.

Autor: