Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Mlátička' Nykänen musí za napadení manželky na 16 měsíců do vězení

Sport

  13:39aktualizováno  25. srpna 0:17
HELSINKY/PRAHA - Klec spadla již potřetí. Někdejší fantom skokanských můstků Fin Matti Nykänen (47) míří znovu za mříže. Tentokrát na 16 měsíců. Nejlepší skokan na lyžích všech dob bude opět pykat za napadení své čtvrté manželky Mervi Tapolaové, která mimochodem letos v únoru podala již patnáctou žádost o rozvod...

Matti Nykänen. foto: Reprofoto

Loni o vánočních svátcích ji totiž po divoké hádce napadl kuchyňským nožem a škrtil ji páskem od županu... Premiéru za mřížemi si prožil v roce 2005 poté, co pobodal rodinného přítele. Svobody si ale po 13 měsících v kriminále užil pouhé tři dny a poté byl znovu zatčen kvůli napadení manželky.V chládku si napodruhé odpočinul čtyři měsíce.

Tentokrát jeho exces finská policie nevyhodnotila jako pokus o vraždu, ale jen jako týrání a vyhrožování. Geniální skokan na lyžích během své oslnivé kariéry vyhrál čtyři zlaté olympijské medaile, získal šest titulů mistra světa a ve Světovém poháru se na nejvyšší stupeň postavil šestačtyřicetkrát. Přestože kariéru ukončil již před 19 lety, nikdo ze světových skokanů zmíněnou úchvatnou bilanci dosud nedokázal překonat.

Málem propil olympiádu
Nykänen dal o sobě vědět již ve svých 17 letech, kdy se stal juniorským mistrem světa. O rok později už dokázal postavit do pozoru zbytek planety mezi dospělými. Na svět kulil své pomněnkové oči, přičemž seversky bílá tvář působila nebývale dětsky. Proto se mu přezdívalo Milkchild, tedy něco jako mlíčňák.

O jeho sklonech k alkoholismu se vědělo už v dobách, kdy na můstcích prakticky neměl soupeře. Například před olympiádou v Calgary v roce 1988, odkud si přivezl tři zlaté medaile, se opil natolik, že nebyl k nalezení a finská výprava do Kanady odletěla bez něho... Jeden z největších Nykänenových soupeřů Pavel Ploc ale na finského fenoména nevzpomíná ve zlém.

"Něco občas vypil, ale myslím si, že žurnalisté často jeho náklonnost k alkoholu zveličovali," povídal bývalý světový rekordman. "I když faktem je, že když někdy vypil dva, tři panáky, začal dělat bordel. Málokdo si ale všímal toho, jak tvrdě trénoval." Po skončení kariéry se snažil živit jako rockový zpěvák, striptér a nakonec tedy znovu skončí v kriminále. I když... Jeho právník Tero Lakka totiž oznámil, že se odvolají.

Mohlo by vás zajímat