14. března 2015 10:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Moravec a spol. jdou na štafetu. Chtějí do první šestky

Michal Krčmář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Krčmář | foto: Petr Lemberk, MAFRA

KONTIOLAHTI Po ženských štafetách přichází dnes v Kontiolahti na řadu stejný závod v podání mužů. Na rozdíl od pátku se tentokrát české kvarteto neřadí mezi největší favority - ovšem překvapit může. Diváci předposledního závodního dne šampionátu uslyší startovní výstřel pro 27 štafet v 16.30.

Při pátečním poledním tréninku se na střelnici v Kontiolahti objeví na lyžích a v reprezentační kombinéze i Zdeněk Vítek, ještě loni závodník a nyní kouč žen.

„Naše překvapení pro štafetu,“ vtipkuje šéftrenér Ondřej Rybář.

To by nejspíš soupeři koukali, kdyby se v sobotu chystal na první úsek. Jaký výkon by na něm asi podal?

„Hodně bídný,“ tvrdí Vítek. „A už vůbec bych se nechtěl vidět na střelnici. Rok jsem nestřílel.“

„On si totiž střílí jen z nás,“ zasměje se jeho svěřenka Barbora Tomešová.

Navzdory Vítkovu ladnému pohybu po tratích v Kontiolahti však dnes čeští muži pochopitelně nastoupí v očekávané sestavě, tedy Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec. Na tom nic nezměnilo ani střelecké hledání se Krčmáře ve sprintu a stíhačce, ani umístění Krupčíka na hodnotném 26. místě ve vytrvalostním závodě.

„Důvěru dostane Michal Krčmář, který na prvním úseku kromě pádu v Oberhofu letos nezklamal,“ potvrzuje Rybář. „Rozhodlo pro něj i to, že je výbušným typem, který je do takového závodu zapotřebí. Dostal teď možnost malinko si odpočinout a trénink směřovat ke štafetě.“

Mužská štafeta zahájila sezonu na 7. místě v Hochfilzenu. Následoval nešťastný Oberhof, kde Krčmář dvakrát upadl, poškodil si zbraň a nabral takovou ztrátu, že Rybář štafetu raději ze závodu stáhl, aby pošetřil síly dalších reprezentantů.

Po dvou šestých místech v Ruhpoldingu a Anterselvě pak Češi překvapili při generálce na šampionát v Oslu, kde i s trestným kolem Michala Šlesingra skončili čtvrtí.

Dnes se pokusí znovu narušit letošní dominanci silné pětky Rusko, Norsko, Německo, Francie, Rakousko.

„Pokud nikdo nezklame, dá se jet o první šestku,“ soudí jejich šéftrenér. „V posledních dvou štafetách se vždy urvalo šest týmů před ostatními. Pro nás bude důležité udržet kontakt.“

Koneckonců ve štafetě je vše možné. „To stoprocentně,“ odkýve Ondřej Moravec.

„Myslet na medaili je však v našem případě asi skoro až přehnané,“ tvrdí Moravec. „Když se na to podíváme reálně, tak pokud skončíme do šestky, bude to dobrý výsledek.“

Michal Šlesingr s ním souhlasí, nicméně vzápětí přidá: „Ale rádi bychom i výš.“

Šlesingr i Moravec ukázali v Kontiolahti formu, také Soukup se při sprintu střelecky nalézal. Ocitnou se dnes v roli týmu, který může překvapit. „My víme, že ta naše štafeta je silná. I její v uvozovkách nejslabší článek umí taky výborně zajet. Potřebujeme jen, aby se nám to všem všechno sešlo,“ říká Šlesingr.

Usměje se a pronese: „Plán je prostý: trefit se a rychle běžet.“

Tomáš Macek

Krásný byt 2+kk k pronájmu
Krásný byt 2+kk k pronájmu

Makedonská, Praha 9 - Střížkov, okres Praha
15 900 Kč/měsíc