Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Motocyklová tragédie: po havárii na tréninku zemřel jezdec Moto2 Luis Salom

Sport

  17:45aktualizováno  20:45
BARCELONA - Španělský motocyklový jezdec Luis Salom nepřežil havárii v dnešním tréninku kategorie Moto2 před nedělní Velkou cenou Katalánska silničních motocyklů. Vicemistr světa Moto3 z roku 2012 podlehl zraněním po převozu do nemocnice, život mu nezachránila ani okamžitá operace.

Luis Salom v péči lékařů foto: ČTK/EFE

Čtyřiadvacetiletý závodník ztratil ve druhém tréninku na okruhu v Barceloně kontrolu nad strojem ve dvanácté zatáčce a podle záběrů vrazil do bezpečnostní bariéry.

Po havárii u něho okamžitě zasahovaly posádky dvou lékařských vozů a dvou sanitek, povolána byla i helikoptéra.

Salomův stav by natolik vážný, že se ho lékaři rozhodli převézt sanitkou do nedaleké Hospital General de Catalunya, kde se podrobil urgentnímu zákroku. V 16:55 byl ale prohlášen za mrtvého, jaká zranění utrpěl, to lékaři neupřesnili.

„Podstoupil operaci, ale přes veškerou snahu lékařského týmu zemřel,“ oznámil šéflékař Mezinárodní motocyklové federace Giancarlo Di Filippo.

Neštěstí po pěti letech

Pořadatelé trénink po havárii ukončili. Motocyklová Velká cena Katalánska se po dohodě s rodinou zesnulého jezdce Luise Saloma o víkendu uskuteční. Pojede se ale na okruhu pro formuli 1.

Zřejmá není ani příčina tragédie. Z dostupných záběrů bezpečnostních kamer na okruhu neovladatelný stroj pokračoval před pravotočivou zatáčkou v přímém směru a ve vysoké rychlosti narazil do bariéry. „Zdá se, že jel rovně. Bude třeba zjistit, jestli nebylo něco s motorkou,“ uvedl Salomův slavný kolega Valentino Rossi.

Zpráva o Salomově smrti jej zdrtila stejně jako celý motoristický svět. Sociální sítě zaplavily kondolence nejen z řad kolegů z motocyklového sportu, ale i jiných sportovních hvězd, zejména španělských. Soustrast rodině vyjádřili třeba pilot formule 1 Fernando Alonso, fotbalový brankář Iker Casillas či tenista Rafael Nadal.

Tragédie šokovala i oba české účastníky motocyklového mistrovství světa. „Je to obrovská ztráta. Nelze popsat, jak smutno je teď v paddocku,“ napsal Karel Hanika. „Nemůžu tomu věřit...“ konstatoval Jakub Kornfeil.

V seriálu mistrovství světa došlo k podobnému neštěstí naposledy v roce 2011. Při Velké ceně Malajsie zemřel na následky zranění ze závodu elitní kategorie MotoGP Ital Marco Simoncelli.

Luis Salom
Luis Salom

Salom debutoval v seriálu mistrovství světa v roce 2009 v kubatuře do 125 ccm. Během kariéry vybojoval umístění na stupních vítězů ve 25 závodech, v kategorii Moto3 si připsal i devět vítězství.

V sezoně 2012 skončil celkově druhý, v dalším roce byl třetí. Po přestupu do třídy Moto2 odjel 41 závodů, ve třech se dostal mezi nejlepší trio. Na stupních vítězů stanul naposledy v úvodním závodu letošní sezony v Kataru.

Za 25 let zemřelo při závodech MS silničních motocyklů pět jezdců

Podle dostupných údajů zahynulo při mistrovství světa silničních motocyklů od prvního ročníku v roce 1949 na pět desítek závodníků. Nejvíce mrtvých si šampionát vyžádal v 50. až 80. letech. Před dnešní smrtelnou nehodou Španěla Luise Saloma při tréninku v Barceloně zemřel naposledy v říjnu před pěti lety během Velké ceny Malajsie italský jezdec Marco Simoncelli.

Přehled smrtelných nehod v MS silničních motocyklů v posledních 25 letech: 1. května 1993 - Japonec Nobojuki Wakai (28) se při závěrečném tréninku na Velkou cenu Španělska v Jerezu srazil s neukázněným divákem a narazil hlavou do betonové zdi. Wakai utrpěl těžká zranění hlavy, kterým o den později v sevillské nemocnici podlehl.

  • 19. dubna 2003 - Vážným zraněním, která utrpěl 6. dubna v zahajovacím závodu MS silničních motocyklů v japonské Suzuce, podlehl domácí závodník Daižiro Kató (26).
  • 5. září 2010 - Japonec Šoja Tomizawa (19) zemřel na následky vážných zranění, která utrpěl při pádu v závodě Moto2 během GrandPrix San Marina.
  • 23. října 2011 - Ital Marco Simoncelli (24) zemřel po nehodě ve Velké ceně Malajsie v závodu MotoGP. Simoncelli upadl ve druhém kole v pravotočivé zatáčce a vletěl přímo pod kola krajanovi Valentinu Rossimu a Američanovi Colinu Edwardsovi, kteří bez možnosti vyhnout se mu do něj najeli.
  • 3. června 2016 - Španělský motocyklový jezdec Luis Salom (24) nepřežil havárii v tréninku kategorie Moto2 před Velkou cenou Katalánska. Vicemistr světa Moto3 z roku 2012 podlehl zraněním po převozu do nemocnice, život mu nezachránila ani okamžitá operace.
Autor: