Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdo získá v Riu nejvíce medailí? Ekonomové spočítali, že to bude zase USA

Sport

  13:30
NEW YORK/PRAHA - Chcete si vsadit kdo bude mít na olympijských hrách v Riu de Janeiro nejvíce medailí? Můžete využít služeb renomované ekonomické firmy PricewaterhouseCoopers, která to spočítala za vás.

Tyson Gay a další američtí sportovci budou vévodit i hrám v Riu. foto: Reuters

V Riu bude startovat tým složený z uprchlíků z Afriky a Středního východu

PwC to vypočítal velice zvláštní rovnicí. Vedle výsledků z posledních dvou olympiád v Pekingu a Londýně připočetl i ekonomický vliv jednotlivých zemí v roce 2015.

Podle tohoto zjištění budou mít stejně jako na předchozích olympiádách nejvíce medailí Američané.

V Londýně brali Američané 103 medailí a v Riu jim experti z PwC předpovídají, že jich budou mít ještě o pět více.

Až za nimi budou další sportovní a ekonomické velmoci z Číny (98) a Ruska (70). V případě Ruska ale jen za předpokladu, že bude moci jeho sportovcům umožněno po dopingovém skandálu v Riu startovat.

Výpočet podle ekonomické síly země v roce 2015

Graf podle medailí v roce 2015

Podle PwC se počet míst na stupních vítězů sice obecně zvyšuje s počtem obyvatel a bohatstvím dané země, existují však výjimky, které tvoří například atletické velmoci Keňa a Jamajka.

Například karibský ostrov získá 0,4 medaile za každou miliardu dolarů z hrubého domácího produktu země, kdežto v případě USA a Číny to činí pouhých 0,005 - 0,006 medaile.

Zátopkovy nohy podle Davida Černého poputují do olympijského Ria. K vidění jsou v pražském Quadriu

Navzdory nejhorší recesi za posledních sto let se v Riu povede nad poměry vypočítaného vzorce i Brazilcům, vzhledem k tomu, že přípravě na hry věnovali řadu milionů.

„David může na olympiádě někdy porazit Goliáše, ale supervelmoci jako USA a Čína budou přesto nadále dominovat,“ řekl hlavní ekonom Pwc John Hawksworth.

A co Britové, kteří v Londýně získali nejvíce medailí v celé své olympijské historii? I když nedosáhnou na 65 medailí, zůstane jim přesto čtvrtá příčka v celkovém žebříčku.

Výpočet podle medailí na hrách v roce 2012

Graf podle medailí na LOH v roce 2012

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat