Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

V dopingovém skandálu byl zapojen i ruský ministr Mutko, tvrdí televize ARD

Sport

  15:21
BERLÍN - Německá veřejnoprávní televize ARD/WDR ve středu večer odvysílá další z dokumentů o systematickém dopingu v ruském sportu. V pořadu má předložit důkazy, že do skandálu je přímo zapojen i ministr sportu Vitalij Mutko.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko. foto: ČTK/AP

ARD tvrdí, že má dokumenty, že Mutko zabránil zveřejnění pozitivního dopingového testu fotbalisty z nejvyšší ruské ligy. Televize, jejíž předchozí pořady vedly k vyšetřování a suspendaci ruských atletů, má údajně také záběry distancovaných koučů, jak stále trénují.

„Upřímně řečeno nevím, co bych k tomu měl říct. Tahle velká starost o ruský sport ze strany ARD a dalších médiích už trvá půldruhého roku,“ řekl agentuře Interfax Mutko.

Syřanka, která dotlačila člun do Řecka, poplave v Riu za uprchlický tým

Na obranu ruského sportu vystoupil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle nějž musejí být všechna obvinění podpořena důkazy. „Neodůvodněná nařčení považujeme za urážku na cti,“ uvedl Peskov.

„Mezinárodní atletická federace IAAF, které jsme fakta z tohoto filmu předložili, nás informovala, že je to ‚velmi vážná a urgentní záležitost‘ a vyjádřila nad ní ‚hluboké znepokojení‘,“ uvedla ARD.

Ruské ministerstvo sportu ještě před odvysíláním pořadu reagovalo obecným tiskovým prohlášením, v němž uvedlo, že doping je rozsáhlým celosvětovým problémem. „Jeho vyřešení vyžaduje konsolidaci sil namířených na neustálé zlepšování antidopingového systému od všech zainteresovaných stran,“ napsalo ministerstvo.

Rusko bylo loni v listopadu po vypuknutí skandálu vyřazeno z mezinárodních atletických soutěží. O tom, zda ruští atleti budou moci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro, by se mělo rozhodnout 17. června na zasedání rady IAAF.

„Cíl tohoto filmu je zřejmý: ovlivnit komisi IAAF před jednáním o zrušení suspendace pro ruskou atletiku,“ řekl Mutko.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...