8. června 2016 15:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V dopingovém skandálu byl zapojen i ruský ministr Mutko, tvrdí televize ARD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr sportu Vitalij Mutko. | foto: ČTK/AP

BERLÍN Německá veřejnoprávní televize ARD/WDR ve středu večer odvysílá další z dokumentů o systematickém dopingu v ruském sportu. V pořadu má předložit důkazy, že do skandálu je přímo zapojen i ministr sportu Vitalij Mutko.

ARD tvrdí, že má dokumenty, že Mutko zabránil zveřejnění pozitivního dopingového testu fotbalisty z nejvyšší ruské ligy. Televize, jejíž předchozí pořady vedly k vyšetřování a suspendaci ruských atletů, má údajně také záběry distancovaných koučů, jak stále trénují.

„Upřímně řečeno nevím, co bych k tomu měl říct. Tahle velká starost o ruský sport ze strany ARD a dalších médiích už trvá půldruhého roku,“ řekl agentuře Interfax Mutko.

Na obranu ruského sportu vystoupil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle nějž musejí být všechna obvinění podpořena důkazy. „Neodůvodněná nařčení považujeme za urážku na cti,“ uvedl Peskov.

„Mezinárodní atletická federace IAAF, které jsme fakta z tohoto filmu předložili, nás informovala, že je to ‚velmi vážná a urgentní záležitost‘ a vyjádřila nad ní ‚hluboké znepokojení‘,“ uvedla ARD.

Ruské ministerstvo sportu ještě před odvysíláním pořadu reagovalo obecným tiskovým prohlášením, v němž uvedlo, že doping je rozsáhlým celosvětovým problémem. „Jeho vyřešení vyžaduje konsolidaci sil namířených na neustálé zlepšování antidopingového systému od všech zainteresovaných stran,“ napsalo ministerstvo.

Rusko bylo loni v listopadu po vypuknutí skandálu vyřazeno z mezinárodních atletických soutěží. O tom, zda ruští atleti budou moci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro, by se mělo rozhodnout 17. června na zasedání rady IAAF.

„Cíl tohoto filmu je zřejmý: ovlivnit komisi IAAF před jednáním o zrušení suspendace pro ruskou atletiku,“ řekl Mutko.

ČTK
  • 1Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.