Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusové podvádějí při testech a vyhýbají se kontrolám. Problémy mají i další země

Sport

  21:45aktualizováno  16. června 9:30
LAUSANNE - Ruští sportovci byli za uplynulého půl roku ve více než 50 případech přistiženi při dopingu, ještě víc se jich však kontrolám vyhnulo. S tím jim podle informací Světové antidopingové agentury (WADA) pomáhala i ruská tajná služba a další státní složky. Vážná obvinění zveřejnila WADA dva dny před tím, než Mezinárodní atletická federace rozhodne, zda pustí ruské reprezentanty na olympijské hry do Ria.

Ruští sportovci mají problém. Jak tohle dopadne? foto: ČTK/AP

Zpráva shrnuje období od loňského listopadu, kdy WADA kvůli nesrovnalostem suspendovala ruský antidopingový výbor. Pozitivní testy mělo podle bilance 52 sportovců a 111 uvedlo nepravdivé informace o svém pobytu. Další atleti podle WADA nedokončili soutěž nebo se těsně před startem závodů odhlásili, jen aby se vyhnuli dopingovým komisařům.

Čtyři kazašští olympijští vítězové ve vzpírání v Londýně dopovali

Čtyři olympijští vítězové ve vzpírání z Kazachstánu měli po nové dopingové analýze uložených vzorků z her v Londýně 2012 pozitivní výsledky. Vedle národního hrdiny Ilji Ilina, čtyřikrát vyhlášeného nejlepším světovým vzpěračem roku, přijdou o zlaté medaile také Zulfija Činšanlová, Maija Manezaová a Světlana Podobědovová. Všichni zároveň mají zastavenou činnost.

Mezinárodní vzpěračská federace IWF informovala o celkem deseti dopujících. Také tři další vybojovali v Londýně medaile: Rus Apti Auchadov získal stříbro, Ukrajinka Julija Kalinová s Běloruskou Marynou Škermankovovou skončily třetí.

Agenti tajné služby podle WADA komisaře zastrašovali a dokonce jim vyhrožovali vyhoštěním, když se pokoušeli zastihnout sportovce, kteří jako místo pobytu uvedli armádní základnu. Pracovníci celní služby se zase snažili manipulovat se zásilkami odebraných vzorků.

Rusko bylo vyloučeno vloni v listopadu z mezinárodních atletických soutěží kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu a systematickému státem podporovanému užívání zakázaných látek. Jeho reprezentanti už přišli mimo jiné o březnové halové mistrovství světa v Portlandu.

Vedení ruské atletiky se zavázalo splnit řadu reformních bodů, jejichž plnění posuzuje zvláštní komise v čele s norským antidopingovým expertem Runem Andersenem. O případném opětovném přijetí Ruska rozhodne v pátek 17. června ve Vídni dvacetičlenná rada IAAF v čele s prezidentem Sebastianem Coem.

Korejští funkcionáři trvají na dodatečných trestech za doping

Korejský olympijský výbor zamítl odvolání plavce Pak Te-hwana proti kontroverznímu dodatečnému trestu za doping. Naděje kraulařského šampiona z Pekingu na start v Riu de Janeiro tak výrazně poklesly. Poslední šanci představuje mezinárodní arbitráž CAS, na niž se už dříve obrátil.

Šestadvacetiletý Pak Te-hwan si odpykal osmnáctiměsíční trest za doping, který mu vypršel v březnu. Korejský olympijský výbor pak ale uplatnil interní pravidlo umožňující přidat sportovcům po vypršení trestu od mezinárodních federací další tříletý distanc.

Pak Te-hwan se proto obrátil na CAS, který dvojité tresty neschvaluje. Doufal ale, že domácí olympijský výbor své rozhodnutí přehodnotí a ke slyšení v Lausanne nedojde. V domácí kvalifikaci, do níž nastoupil, vyhrál všechny čtyři starty v časech, které by mu olympijskou nominaci zajistily.

Pak Te-hwan získal v Pekingu vedle zlata na kraulařské čtyřstovce i stříbro na poloviční trati, před čtyřmi lety v Londýně byl v obou závodech druhý. V roce 2011 získal i titul mistra světa.

Autor: