Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čína přišla o tři zlata z olympiády v Pekingu, dopovaly vítězky ve vzpírání

Sport

  20:32
LAUSANNE - Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval z her v Pekingu 2008 trojici domácích olympijských vítězek ve vzpírání Cchao Lej (váha do 75 kg), Liou Čchun-chung (do 69 kg) a Čchen Sie-sia (do 48 kg). Odebrání zlatých medailí je důsledkem loňských pozitivních výsledků dopingových testů při zpětných analýzách vzorků.

Čínská vzpěračka Čchen Sie-sia vyhrála v Pekingu kategorii do 48 kg. foto: Reuters

Ze stejného důvodu přišla o bronzovou medaili z her v Pekingu také běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková.

Hendikepovaný silák posedmé mistrem světa. ‚Bylo pravděpodobné, že to tak dopadne‘

Čínské vzpěračky byly potrestány za nález zakázané látky GHRP-2, která napomáhá růstu svalů. Liou Čchun-chung měla navíc v těle také stopy sibutraminu, přípravku na hubnutí. Ostapčuková už dříve přišla o nejcennější olympijskou medaili z her v Londýně 2012. Tam tehdy soutěž vyhrála, ale krátce po skončení olympiády byla usvědčena z užití anabolického steroidu metenolonu.

Zlato připadlo Novozélanďance Valerii Adamsové, jež tím obhájila titul z Pekingu. Tentokrát byla Ostapčuková potrestána za nález turinabolu a tamoxifenu.

Čínská vzpěračka Cchao Lej se zlatou olympijskou medailí z kategorie do 75 kg.

Vedle čtyř pekingských medailistek MOV nově diskvalifikoval také čtvrtou ženu z kladivářské soutěže Darju Pčelnikovou rovněž z Běloruska, turecká vzpěračka Sibel Simseková přišla o čtvrté místo z londýnské olympiády. Obě byly přitom čekatelkami na bronz kvůli dříve prokázanému dopingu soupeřek.

Z londýnských výsledků byli vyškrtnuti také další vzpěrači Intigam Zajrov (6.) z Ázerbájdžánu a Norajr Vardanjan (11.) z Arménie.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...