Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Lidé jako čísla. Čínský Velký bratr testuje sociální kreditový systém

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PEKING Komunistická vláda rozšiřuje pilotní projekt plošného sběru informací o všech aspektech každodenního života občanů. Má to být systém absolutní kontroly, z nějž až mrazí. To, co si snad ani literární velikán George Orwell netroufal představit, se s technologiemi 21. století stává v Číně realitou.

Nezastavit uprostřed noci na liduprázdné ulici na stopce? Zaplatit o pár dní později účet za elektřinu? Nebo snad přes chatovací aplikaci trochu popustit uzdu emocím a utrousit pár ostrých slov na účet šéfa?

Světové ekonomické fórum: čínský prezident  Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching a premiér Li Kche-čchiang (vpravo).

To všechno by už za pár let mohlo být pro většinu běžných Číňanů minulostí. Obyvatelé miliardové asijské velmoci se zřejmě budou muset připravit na to, že sečtou-li se jim všechny podobné vroubky, nejen že si už nebudou moci koupit sedadlo ve vyšší přepravní třídě nebo rezervovat pěkný stůl v restauraci, ale že to taky možná bude jejich děti stát místo na škole či vysněné zaměstnání.

Lidé jako čísla

Někdejší říše středu s příchodem nového roku naplno rozjíždí masivní testování takzvaného sociálního kreditového systému. Mamutího projektu, o jakém sní odjakživa snad všechny represivní režimy světa. Mechanismu dokonalého monitorování každého občana sbíráním informací o všech aspektech jeho každodenního života.

Hlavní čínský úřad pro ekonomické plánování, Státní výbor pro rozvoj a reformy, vydal před několika dny dvojici dokumentů rozšiřujících testování systému, který rozvíjí vláda již bezmála dekádu a půl. Teprve od roku 2014, kdy se vedení miliardové země ujala nová garnitura v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem, ale dostává projekt jasnější obrysy a pevné časové schéma.

Do testovací fáze sociálního kreditového systému byli proto před časem zapojeni vybraní obyvatelé zejména z ekonomicky perspektivních východních regionů Číny – Šanghaje, provincie Ťiang-su s pulzujícím obchodním centrem Nanking nebo regionů An-chuej a Če-ťiang.

O každém jednotlivci zapojeném do projektu je přitom vedena elektronická evidence v oblasti jeho aktivit na poli státní administrativy, obchodu, sociálního chování a justice. To, nakolik důsledně dotyčný dbá na takové věci, jako je dopravní bezpečnost, placení daní až po chování na síti, je pak následně shrnuto v numerickou hodnotu.

Jedno číslo tak rozhodne o tom, zda se mu dostane schválení půjčky, ale i třeba možnosti vzdělání, zaměstnání či startu vlastního podnikání. Hrubé prohřešky navíc mají být vyvěšeny veřejně na internetu.

S rozhodnutím testovací fázi rozšířit bude letos do systému zařazeno na 16 různých profesí. Od státních úředníků, učitelů, lékařů a lékárníků, realitních makléřů a právníků až po turistické průvodce. Tedy ti, kteří mohou optikou režimu negativně ovlivňovat okolí. Důvod je prostý: vládnoucí komunistická strana se obává, že by ve světle zpomalujícího tempa hospodářského růstu mohla čelit socioekonomicky motivované revoltě. Zvlášť ze strany po komfortu a konzumu lačné střední třídy, jež se od přelomu milénia masivně rozrostla. Jmenovitě ji se tak intenzivně snaží mít pod kontrolou.

Nástroj dokonalé kontroly

Kolik lidí je dnes v sociálním kreditovém systému zahrnuto, ale vlastně není vůbec jasné. Čínská vláda tuto informaci nezveřejnila. Navíc, i když nemusí miliony Číňanů v testovací fázi oficiálně vůbec figurovat, neznamená to, že vláda nemá stejně už dávno přístup k většině jejich osobních údajů.

Sami a dobrovolně jí je totiž odevzdávají s používáním telefonů a dalších chytrých zařízení.

Prostřednictvím víceúčelových aplikací domácí produkce, jako je populární WeChat, uživatelé spolu nejen komunikují, ale mohou platit cokoliv od hromadné dopravy po inkaso. Vláda má tak v zásadě dokonalý přehled o všem, co dělají. Aplikace také už od prosince uživatelům z pevninské Číny cenzuruje příchozí zprávy s některými pro režim citlivými hesly.

Pokud se pilotní fáze sociálního kreditového systému osvědčí, plánuje vláda zavedení na celém území od roku 2020 – zřejmě kromě zvláštních správních oblastí Hongkongu a Macaa. Podobný systém pak možná nemine i státní úřady a firmy působící v zemi.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...