7. listopadu 2008 11:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

MS v Liberci bude stát téměř dvě miliardy

Běžecký areál ve Vesci se připravuje na MS v klasickém lyžování Liberec 2009.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běžecký areál ve Vesci se připravuje na MS v klasickém lyžování Liberec 2009. | foto: ČTK

LIBEREC Organizační výbor mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci potřebuje ještě kolem 100 milionů korun na zajištění bezproblémového chodu šampionátu v druhé polovině února příštího roku. A získat by je měl z marketingu a prodeje vstupenek, který zatím zaostává za očekáváním.

 Šampionát podle dostupných informací bude stát kompletně skoro dvě miliardy, z toho více než polovina plynula ze státního rozpočtu na areály, ubytování závodníků a rozvoj infrastruktury.

Potíž má tým Kateřiny Neumannové stále ve spolupráci s vlastníkem marketingových práv Mezinárodní lyžařské federace (FIS) - firmou APF.

"Pořád se s nimi dohadujeme, co nám nechají, ale je to pochopitelné, oni si práva koupili a chtějí toho využít," prohlásila v rozhovoru pro ČTK Neumannová. "Ještě nás mnoho jednání vázaných na marketing čeká do konce roku a určitě i po Novém roce. Bude to boj do posledního dne, což nás moc netěší. Každého sponzora s nimi musíme složitě projednávat," řekla.

Podařilo se jí získat smlouvu na zajištění vozového parku, další jednání prý stále probíhají.

Poslední částku 70 milionů na dostavbu areálů uvolnila vláda před dvěma týdny. Město Liberec dá na mistrovství 380 milionů a Liberecký kraj 146 milionů korun, z marketingu by mělo plynout do MS až 150 milionů. Příspěvek od mezinárodní federace FIS je 11 milionů švýcarských franků, což je asi 200 milionů korun, na vstupném by se mělo vybrat 120 milionů korun. Příjmy z televizních práv nejsou zatím veřejné.

Vedení organizačního výboru mistrovství světa šampionát pojistilo a právě dnes v Rakousku dojednává detaily smlouvy. První dohoda se vztahuje na zrušení závodů v důsledku nepřízně počasí, nedostatku sněhu či silného větru, druhá proti například zranění závodníků a podobně. "Pojistná částka se pohybuje v řádech milionů a nepřesahuje 10 milionů korun," řekl ČTK mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný.

Ze státních peněz se postavil areál ve Vesci, rekonstruovaly se skokanské můstky na Ještědu a koleje Technické univerzity pro závodníky, postavily přístupové komunikace a vystavěly byty v Zeleném údolí, kde mají rovněž bydlet účastníci šampionátu. Využití státních peněz bude prověřovat Nejvyšší kontrolní úřad a závěrečná zpráva by měla být předložena v srpnu příštího roku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!