Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Musím vydržet zdravá, ví Hejnová. Rytmus ukázala i při hře na klavír

Sport

  8:00
PRAHA - Vítězí v anketách, ale pro nejlepší českou atletku letošního roku Zuzanu Hejnovou už dávno začala práce před novou sezonou. Má za sebou nejnáročnější objemovou přípravu, která prý byla tak obtížná, že dokonce zkoušela smlouvat s trenérem Daliborem Kupkou. Chystá se na tradiční měsíční soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu, z něhož se vrátí v polovině prosince, neboť je favoritkou také na vítězství v anketě Sportovec roku.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety Atlet roku 2013. Vítězka ankety, mistryně světa z Moskvy v běhu na 400 metrů překážek a šampionka Diamantové ligy Zuzana Hejnová, se na podiu představila v roli klavíristky za doprovodu hudebníka Petra Vondráčka foto: ČTK

Podzimní přípravu nemají atleti rádi, vědí však, že je nutná pro dobrý výkon. "Ale musím říct, že takovou dřinu jsem ještě nezažila," komentovala to Hejnová. "Ale zažila, jen si to už z loňska nepamatuješ," namítl Kupka. "Vím, že člověk si bolest nepamatuje, ale myslím, že toho je opravdu víc. Je to náročnější," nedala se mistryně světa a bronzová olympijská medailistka v běhu na 400 metrů překážek. Hejnová ví, že když vydrží zdravá, může za rok navázat na letošní sezonu, v níž vyhrála všech třináct závodů. "Jde o to vydržet zdravá," podotkla atletka.

Přesto "remcala". "Ale trenér je hrozně přísný," pousmála se. "Chtěla jsem místo dvoukilometrových úseků běžet dva kilometrové, nebo si dát delší pauzu. Ale neklaplo to. Prý co je sedm a půl minuty v mém životě," citovala Hejnová trenérův argument. "Ale snad už to nejhorší mám za sebou, snad to přinese ovoce." Zatímco loni Hejnová trénovala v Kupkově skupině pouze s muži, na jaře se k ní připojila čtyřstovkařka Jana Slaninová, dcera Táni Kocembové-Netoličkové, vicemistryně světa na čtyřstovce z Helsinek 1983. "Jezdí s námi na soustředění, pojede i do Afriky. Je to fajn, bydlíme spolu, aspoň můžeme pokecat jako holky," uvedla Hejnová.

Před soustředěním je ještě pozvaná na vyhlášení nejlepších atletů světa, které se uskuteční příští sobotu v Monaku, nejspíš tam však nevyrazí. Je totiž pravděpodobné, že anketu vyhraje jamajská sprinterka Shelly-Ann Fracerové-Pryceová. "Ostatní tam nejsou vůbec vyhlašovaní, jen jako diváci," řekla Hejnová. "Na jednu stranu mi to líto je, ale na druhou stranu toho mám tolik, že když už budu mít volné dva dny, užiju si to tady v klidu a nebudu muset zase někam letět. Jsem v tréninkovém procesu, jsem opravdu hodně unavená a ráda bych si udělala čas i na přítele," vysvětlila.

Vybírat společenské oblečení, to není nic pro atletku zvyklou na běžecké boty

Roman Šebrle a Petr Svoboda při slavnostním vyhlášení Atleta roku kdysi zpívali, loni členky skupiny Rychlý holky ještě s Hejnovou tancovaly po vzoru Spice Girls. Letošní vítězka ankety Hejnová oprášila hru na klavír z dětství a na sobotním galavečeru předvedla, že jí klávesy stále nejsou cizí. V jejím životě dostal přednost sport, ale nejlepší atletka Evropy se netají tím, že právě smysl pro takt jí pomáhá udržet pravidelný rytmus mezi překážkami. A rytmus udržela i při svém vystoupení, když se rozezněly první tóny rokenrolové písně Tutti Frutti, kterou v roce 1955 napsal Little Richard a nazpíval mimo jiné i Elvis Presley.

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety Atlet roku 2013. V anketě zvítězila mistryně světa z Moskvy v běhu na 400 metrů překážek a šampionka Diamantové ligy Zuzana Hejnová

"A Zuzka běží pro zlatou!" zpíval předělaný text za doprovodu Hejnové Petr Vondráček. "Tedy ne, že bych se na to nějak usilovně připravovala, ale trochu jsem se nachystala. Asi týden jsem to zkoušela. Musela jsem trochu potrénovat, protože to na mě pěkně upekli, tak abych si neuřízla ostudu," uvedla Hejnová. "Ale snad to vypadalo dobře." Během vyhlášení se kvůli vystoupení stihla i převléknout, byť na to měla jen několik minut. Veselé barevné šaty při exhibici vystřídaly decentní šedé, v nichž převzala další z letošních ocenění za sezonu, v níž vyhrála všech třináct závodů.

Ale vybírat společenské oblečení, to není nic pro atletku zvyklou na běžecké boty, elasťáky, či batoh na zádech při cestách za exotikou. "Mám naštěstí kamarádku, která je zběhlá v buticích. Já bych vůbec nevěděla, kam mám jít," přiznala Hejnová. V obchodu se tak postavila do kabinky a dvě hodiny zkoušela jeden model za druhým. "Měla jsem na sobě snad třicet druhů, sama bych se z toho asi zbláznila. Koupila jsem nakonec dvoje," prozradila. Oslnila i ležérním účesem s příčeskem - copem. "Další kamarádka," podotkla atletka s úsměvem. "Chlapi to mají jednoduché. Přijedou, vezmou sako a jdou," usmála se.

Autoři: ,