Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dluhy po MS v Liberci doplácí mládež: je těžké získat partnery pro OH

Sport

  13:00
LIBEREC - Organizátorům Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který se v únoru příštího roku uskuteční v Libereckém kraji, komplikují život dluhy po organizačním výboru loňského lyžařského šampionátu v Liberci.

Tváře EYOWF 2011 Vít Háček (vlevo) a Josef Mikyska (vpravo) s autorkou medailí Barborou Hrubou z VOŠ sklářské v Novém Boru foto: www.eyowf2011.cz

Organizační výbor šampionátu skončil nedávno v insolvenčním řízení, více než stovce dodavatelů zůstal dlužen 112 milionů korun. Pro organizátory olympiády je proto mnohem těžší získávat partnery. Dodavatelům se musí platit dopředu, což zásadním způsobem ovlivňuje tok financí, řekl dnes novinářům prezident organizačního výboru olympiády Roman Kumpošt.

Organizační výbor mládežnické olympiády hospodaří s rozpočtem 126,8 milionu korun. Dvěma miliony eur (50 milionů korun) přispěla Evropská unie, zbytek dává ze svého rozpočtu Liberecký kraj. Podle předsedy správní rady Vladimíra Richtera (ODS) bude hospodaření vyrovnané. "Skončit by mělo kladnou nulou," poznamenal. Organizátoři mimo jiné nepočítají s příjmy ze vstupného. "Vstup na všechny akce je zdarma," dodala výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Přihlášeno je 46 evropských zemí
Zimní olympiáda se uskuteční od 12. do 19. února na sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou a Kořenově-Rejdicích. Oheň, který bude slavnostně zapálen při zahájení 13. únory, přiletí z Řecka. "Přihlášeno je 1529 sportovců včetně doprovodu ze 46 evropských zemí," dodala Nyčová.

Organizační výbor má 55 členů, spolupracuje s dalšími 300 zástupci sportovních klubů, kteří se budou podílet na organizaci soutěží, a 500 dobrovolníky. Organizátoři představili i medaile, o které budou závodníci soutěžit.

Medaile vypadají jako z ledu
Připraveno bude celkem 216 zlatých, stříbrných a bronzových medailí, které vypadají jako z ledu - jsou totiž skleněné. Autorkou je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v konkurenci více než 30 návrhů. "Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu," popsala autorka. Do Liberce dnes přivezli medaile ještě teplé. "Ještě ráno jsme dokončovali pískování," vysvětlila ředitelka školy Ilona Jindrová.

Na festivalu bude hořet oheň zažehnutý v řecké Olympii a v liberecké Tipsport aréně vzplane 13. února při zahajovacím ceremoniálu. Ve starobylé aréně Panathinaiko ho slavnostně zapálí zástupci Řeckého olympijského výboru a uloží do tří speciálních schránek. Ty dopraví letecky do Česka delegace složená z členů ČOV, Libereckého kraje a organizátorů festivalu.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat