Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na dluhy po MS v Liberci doplácí mládež: je těžké získat partnery pro OH

Tváře EYOWF 2011 Vít Háček (vlevo) a Josef Mikyska (vpravo) s autorkou medailí Barborou Hrubou z VOŠ sklářské v Novém Boru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tváře EYOWF 2011 Vít Háček (vlevo) a Josef Mikyska (vpravo) s autorkou medailí Barborou Hrubou z VOŠ sklářské v Novém Boru | foto: www.eyowf2011.cz

LIBEREC Organizátorům Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (EYOWF), který se v únoru příštího roku uskuteční v Libereckém kraji, komplikují život dluhy po organizačním výboru loňského lyžařského šampionátu v Liberci.

Organizační výbor šampionátu skončil nedávno v insolvenčním řízení, více než stovce dodavatelů zůstal dlužen 112 milionů korun. Pro organizátory olympiády je proto mnohem těžší získávat partnery. Dodavatelům se musí platit dopředu, což zásadním způsobem ovlivňuje tok financí, řekl dnes novinářům prezident organizačního výboru olympiády Roman Kumpošt.

Organizační výbor mládežnické olympiády hospodaří s rozpočtem 126,8 milionu korun. Dvěma miliony eur (50 milionů korun) přispěla Evropská unie, zbytek dává ze svého rozpočtu Liberecký kraj. Podle předsedy správní rady Vladimíra Richtera (ODS) bude hospodaření vyrovnané. "Skončit by mělo kladnou nulou," poznamenal. Organizátoři mimo jiné nepočítají s příjmy ze vstupného. "Vstup na všechny akce je zdarma," dodala výkonná ředitelka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Přihlášeno je 46 evropských zemí
Zimní olympiáda se uskuteční od 12. do 19. února na sportovištích v Liberci, Jablonci nad Nisou a Kořenově-Rejdicích. Oheň, který bude slavnostně zapálen při zahájení 13. únory, přiletí z Řecka. "Přihlášeno je 1529 sportovců včetně doprovodu ze 46 evropských zemí," dodala Nyčová.

Organizační výbor má 55 členů, spolupracuje s dalšími 300 zástupci sportovních klubů, kteří se budou podílet na organizaci soutěží, a 500 dobrovolníky. Organizátoři představili i medaile, o které budou závodníci soutěžit.

Medaile vypadají jako z ledu
Připraveno bude celkem 216 zlatých, stříbrných a bronzových medailí, které vypadají jako z ledu - jsou totiž skleněné. Autorkou je studentka Vyšší odborné školy sklářské v Novém Boru Barbora Hrubá, která zvítězila v konkurenci více než 30 návrhů. "Napadlo mě udělat kostku s brusy a řezy tak, aby vzbuzovala dojem diamantu," popsala autorka. Do Liberce dnes přivezli medaile ještě teplé. "Ještě ráno jsme dokončovali pískování," vysvětlila ředitelka školy Ilona Jindrová.

Na festivalu bude hořet oheň zažehnutý v řecké Olympii a v liberecké Tipsport aréně vzplane 13. února při zahajovacím ceremoniálu. Ve starobylé aréně Panathinaiko ho slavnostně zapálí zástupci Řeckého olympijského výboru a uloží do tří speciálních schránek. Ty dopraví letecky do Česka delegace složená z členů ČOV, Libereckého kraje a organizátorů festivalu.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Slavisté mají jednoho nakaženého, na soustředění končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!