8. dubna 2008 13:19 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na Golden Gate Bridge vlála tibetská vlajka

Na slavném mostě v San Francisku zavlála vlajka Tibetu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na slavném mostě v San Francisku zavlála vlajka Tibetu. |

SAN FRANCISCO Před příletem olympijské pochodně do amerického San Franciska aktivisté protestující proti čínské v politice v Tibetu v pondělí vyvěsili na místní slavný Golden Gate Bridge tibetskou vlajku a transparenty. Štafetu po protestech v Londýně a Paříži provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření, která však mají podle místní radnice zaručit i svobodu projevu protestujících.

Nicméně v souvislosti s pondělním incidentem bylo sedm lidí obžalováno ze spiknutí a výtržnosti. Tři z nich vylezli po závěsných lanech mostu a asi 50 metrů nad silnicí na mostě zavěsili kromě tibetské vlajky dva transparenty s nápisy "Jeden svět, jeden sen. Svobodný Tibet" a "Svobodný Tibet 08".

Čína zahájila kampaň proti západním médiím
Protestující po třech hodinách slezli a údržba mostu transparenty odstranila. Ještě před tím jeden z demonstrujících zavěšený nad mostem poskytl telefonický rozhovor, v němž vyjádřil obavy nad tím, že plánovaný běh štafety s olympijským ohněm přes Tibet tam povede k dalším represím.

Čína dnes zahájila masivní propagandistickou kampaň zaměřenou proti západním médiím. Obviňuje Peking ze zaujatého zpravodajství o březnových nepokojích v Tibetu. Právě to podle čínských médií prý vyvolalo vlnu protestů, které doprovázejí cestu olympijské pochodně. Západní novináři působící v Číně také dostávají výhružné telefonáty a e-maily, v nichž jsou napadáni pro své údajně lživé zprávy o událostech v zemi.

Shromáždění, protesty a tiskové konference se konají v posledních týdnech v San Francisku skoro každý den a další jsou plánovány na dnešek a středu. Olympijský oheň přiletí dnes na sanfranciské letiště časně ráno místního času (ve 13:00 SELČ). Před polednem je pak plánován protest v centru města na United Nations Plaza, kde se večer aktivisté jako herec Richard Gere a jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu zúčastní manifestace se svíčkami na
podporu lidských práv.

Do města se sjedou odpůrci čínského režimu z celé země
Samotná štafeta začne ve středu po poledni (22:00 SELČ) a pořadatelé počítají s tím, že potrvá dvě a půl hodiny. Ještě před tím jsou plánována shromáždění na podporu Tibetu a na mostě Golden Gate budou protestovat barmští tibetští mniši.

San Francisco je jedinou "předávkou" olympijské štafety ve Spojených státech na cestě do Pekingu a pořadatelé očekávají, že se do města sjedou odpůrci čínského režimu z celé země. Nicméně například organizátoři pondělního protestu na mostě Golden Gate tvrdí, že se budou držet nenásilných demonstrací.

Guvernér Schwarzenegger se štafety nezúčastní
Olympijskou pochodeň ponese 80 běžců kolem Sanfranciského zálivu na trati dlouhé 9,6 kilometru. Již dříve byla trasa štafety zkrácena z původních 12,8 kilometru a zahajovací i závěrečný ceremoniál byly zkráceny na 20 minut. Po protestech v Londýně a Paříži, kde byl běh dokonce přerušen a olympijská pochodeň byla přechodně uhašena, starosta Gavin Newsom uvedl, že trasa štafety může být na poslední chvíli změněna a může se měnit dokonce během celé akce.

Běžce budou provázet policisté, kteří poběží vedle nich. Během štafety bude také nad městem uzavřen vzdušný prostor. Newsom ale ujistil, že chce zajistit bezpečnou olympijskou štafetu a současně ponechat protestujícím právo se svobodně vyjádřit. Newsom se také v pondělí sešel s čínským velvyslancem v USA Čou Wen-čungem. Ceremonie se nezúčastní kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. V pondělí bránil právo protestujících na to, aby "ukázali nelibost nad tím, co Čína dělá v Tibetu", ale vyslovil se proti bojkotu zahajovacího ceremoniálu olympijských her.

Bezpečnost olympijského ohně bude při dnešním příletu zajišťovat na 500 policistů. Do středeční štafety zůstane na utajeném místě.
Lidovky.cz, ČTK