Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Na OH Češi nejedou. Přesto do příštího mistrovství Evropy ještě zůstaň, Jirko

Jiří Welsch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Welsch | foto: ČTK/AP

Basketbalisté z Česka nebudou na olympiádě. Zklamání? Před několika lety by si jen snílci mysleli, že o takovou šanci mohou vůbec hrát.

Basketbal je s fotbalem a atletikou vůbec nejrozšířenějším sportem (FIBA má dokonce více členů než FIFA). Konkurence je obrovská.

Přitom na olympiádě, kde je basketbal nejpopulárnějším týmovým sportem, si může zahrát jen dvanáct týmů (pro porovnání: na fotbalovém Euru jich bylo 24). Boj českých basketbalistů v kvalifikaci o Rio (i když prohraný) a sedmé místo na loňském ME jsou proto fantastický úspěch. Byl to vrchol? Podle některých komentátorů ano. Ale nemusí to tak být.

Kapitán Jiří Welsch zdaleka nepatří do starého železa. Není to jen legenda, která válela v zámořské NBA v základní pětce Celtics Boston, ale i skvělý vůdce národního týmu. Příští rok ho čeká v Nymburce nově se formující Liga mistrů, už ve skupině třeba francouzský šampion. Tedy i další reprezentanti z Nymburka si projdou tvrdou konfrontací.

Playmaker Tomáš Satoranský je výjimečně talentovaný a inteligentní (nejen na palubovce). Přestup do NBA má promyšlený, určitě ví, jakou roli bude ve Wizzards hrát. Konec konců mu to z Washingtonu osobně přijel sdělit trenér mužstva.

Jan Veselý zůstává ve Fenerbahce. Může navázat na skvělou sezonu. Stát se nejlepším hráčem v Evropě.

Tomáš Satoranský v zápase Česko vs. Lotyšsko.
Tomáš Satoranský.

A další? Jelínek, Pumprla, Auda budou hrát nejuznávanější evropskou ligu ve Španělsku. Vybojovali si to výbornými výkony. Ondřej Balvín je na hraně mezi NBA a špičkovým evropským klubem, přestupuje do jednoho znejprogresivnějších – Bayernu. Blake Schilb určitě ještě vydrží akdyž bude před ME odpočívat, bude dál oporou.

O české basketbalisty je v zahraničí zájem. Třeba v porovnání s fotbalem až neuvěřitelný. Pro další úspěchy reprezentace je klíčové hlavně udržet soudržnost týmu. Je to hodně na dvojici Satoranský a Veselý. Ale také na Welschovi. Proto ho fanoušci vyzývají: Jirko, zůstaň ještě do příštího ME. Zvláště když se tam Češi už probojovali.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...