Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na OH Češi nejedou. Přesto do příštího mistrovství Evropy ještě zůstaň, Jirko

Sport

  13:00
Basketbalisté z Česka nebudou na olympiádě. Zklamání? Před několika lety by si jen snílci mysleli, že o takovou šanci mohou vůbec hrát.

Jiří Welsch foto: ČTK/AP

Basketbal je s fotbalem a atletikou vůbec nejrozšířenějším sportem (FIBA má dokonce více členů než FIFA). Konkurence je obrovská.

Přitom na olympiádě, kde je basketbal nejpopulárnějším týmovým sportem, si může zahrát jen dvanáct týmů (pro porovnání: na fotbalovém Euru jich bylo 24). Boj českých basketbalistů v kvalifikaci o Rio (i když prohraný) a sedmé místo na loňském ME jsou proto fantastický úspěch. Byl to vrchol? Podle některých komentátorů ano. Ale nemusí to tak být.

Jan Veselý do NBA neodejde, prodloužil smlouvu s tureckým Fenerbahce

Kapitán Jiří Welsch zdaleka nepatří do starého železa. Není to jen legenda, která válela v zámořské NBA v základní pětce Celtics Boston, ale i skvělý vůdce národního týmu. Příští rok ho čeká v Nymburce nově se formující Liga mistrů, už ve skupině třeba francouzský šampion. Tedy i další reprezentanti z Nymburka si projdou tvrdou konfrontací.

Playmaker Tomáš Satoranský je výjimečně talentovaný a inteligentní (nejen na palubovce). Přestup do NBA má promyšlený, určitě ví, jakou roli bude ve Wizzards hrát. Konec konců mu to z Washingtonu osobně přijel sdělit trenér mužstva.

Jan Veselý zůstává ve Fenerbahce. Může navázat na skvělou sezonu. Stát se nejlepším hráčem v Evropě.

Tomáš Satoranský v zápase Česko vs. Lotyšsko.
Tomáš Satoranský.

A další? Jelínek, Pumprla, Auda budou hrát nejuznávanější evropskou ligu ve Španělsku. Vybojovali si to výbornými výkony. Ondřej Balvín je na hraně mezi NBA a špičkovým evropským klubem, přestupuje do jednoho znejprogresivnějších – Bayernu. Blake Schilb určitě ještě vydrží akdyž bude před ME odpočívat, bude dál oporou.

O české basketbalisty je v zahraničí zájem. Třeba v porovnání s fotbalem až neuvěřitelný. Pro další úspěchy reprezentace je klíčové hlavně udržet soudržnost týmu. Je to hodně na dvojici Satoranský a Veselý. Ale také na Welschovi. Proto ho fanoušci vyzývají: Jirko, zůstaň ještě do příštího ME. Zvláště když se tam Češi už probojovali.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...