Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Vysočině dominuje biatlonista 'Super' Svendsen

Sport

  15:24
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Biatlonista Emil Hegle Svendsen naplňuje v Novém Městě na Moravě svoji přezdívku 'Super Svendsen'. Norský závodník má na Vysočině po třech závodech mistrovství světa na kontě tři zlaté medaile.

Emil Hegle Svendsen naplňuje v Novém Městě na Moravě svoji přezdívku 'Super Svendsen' foto: MAFRA - Petr Lemberk

"Jsem nadšený, nemám slov. Mít tři zlata ze tří závodů ve čtyřech dnech, to je perfektní," rozdával Svendsen úsměvy po dnešním stíhacím závodu. První zlato získal jako finišman norské smíšené štafety. "A teď přijdou další zlata?" ptali se ho krajané. "Jo, jo," usmíval se a měl pravdu.

Sobotní stíhačka on-line

Přemožitele nenašel ani ve sprintu a ve stíhačce zvítězil ve finiši o špičku boty před Francouzem Martinem Fourcadem. "Chvilku jsem si výhrou nebyl jistý," řekl.

Svendsen patří už několik sezon k biatlonové špičce. V Novém Městě na Moravě už přidal do sbírky zlata s pořadovými čísli osm až deset. A teoreticky by mohl vyhrát ještě tři závody - vytrvalostní, štafetu mužů a hromadný start.

Individuálním úspěchem si splnil sen

Rodáka z Trondheimu nadchlo zlato ze smíšené štafety a uklidnil titul ze sprintu. "Tím jsem si splnil svůj cíl. Chtěl jsem tady být jednou na stupních vítězů v individuálním závodu a teď už se můžu jen bavit," řekl po sprintu. V legraci vzápětí dodal: "Ale jo, umím si představit, že tady získám šest zlatých..." Svendsen jde ve stopách slavného krajana Ole Einara Björndalena, který dvakrát v kariéře získal na mistrovství světa čtyři zlaté medaile.

Nejlepší český biatlonista sezony Ondřej Moravec zná Svendsena od juniorských let. "Už tenkrát se o něm říkalo, že to bude druhý Björndalen a asi to tak bude. Sleduju ho dlouho, je to 'hovado'," smál se Moravec. "Ale nezdál se mi letos tak silný. Ze začátku sezony na tom byl dobře, ale pak trochu odešel střelecky." "Jasně, že jsem tady ve skvělé formě a všechno funguje. Na střelnici se cítím skvěle, jistě, a běžecky to je taky v pohodě," pochvaloval si Svendsen.

Sedmadvacetiletý Nor má vlastní internetovou stránku, kterou nazval supersvendsen.com. Před startem stíhacího závodu na ni napsal: "Připraven jít do boje!" A skutečně musel bojovat, protože poslední kolo závodu jela o zlato čtveřice biatlonistů. "Závěr byl o taktice a já měl ještě sílu to urvat," dodal.

Autor: