Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pauza končí. České biatlonistky budou na MS znovu útočit na desítku

Sport

  16:53
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Po dvoudenní pauze bude ve středu pokračovat mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě vytrvalostním závodem žen na 15 kilometrů. Pozornost bude opět upřena na elitní české duo Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a obě můžou opět patřit mezi nejlepší. Trenér žen Jindřich Šikola pošle na start čtveřici závodnic, spolu s Vítkovou a Soukalovou nastoupí Jitka Landová a Barbora Tomešová.

Česká biatlonistka Veronika Vítková foto: ČTK

Nejlepší českou biatlonistkou na šampionátu je Vítková, která se podílela na bronzu smíšené štafety, byla desátá ve sprintu a osmá ve stíhačce. "Mám splněno a pro mě už to špatný šampionát být nemůže, ale dá se ještě zlepšit," řekla Vítková. Do vytrvalostního závodu půjde Vítková především s tím, že se jí ve Vysočina Areně daří střelecky. To je pro patnáctikilometrový závod, v kterém se za nepřesný výstřel dává trestná minuta, hodně důležité.

"Střelecká forma přišla, což je povzbuzení do individuálního závodu, proto se na závod těším," řekla Vítková. Z vytrvalostního závodu má Vítková i nejlepší individuální výsledek na MS v kariéře. V roce 2009 ještě jako juniorka šokovala v Koreji pátým místem. "Na to vzpomínám, snažím se tomu přiblížit a zlepšit se," řekla Vítková. Po úspěchu v Koreji se čekalo, že Vítková vyletí mezi špičku, ale její rozlet přibrzdil zánět mozkových blan. Dva roky jí trvalo, než byla opět schopna naplno trénovat.

Vítková: Často mám problémy s rozvržením sil

Před touto sezonou ovšem už problémy neměla a hned to je na tratích znát. Proto doufala, že by mohla i ve vytrvalostním závodu znovu myslet vysoko. "Často mám problém s rozvržením sil. Pokud tomu nyní předejdu, může to dopadnout skvěle. Poslední dva roky to nebylo úplně ono, ale třeba to je zpátky," usmála se. Trenér Šikola věřil, že Vítková se Soukalovou opět dostanou fanoušky do varu. Ve středečním závodu přitom více věří lepší běžkyni Soukalové.

"Verča a Gabča mají ve středu i v nedělním hromaďáku šanci na parádní výsledek," řekl. Soukalová si v nedělní stíhačce sice pohoršila kvůli střelbě, ale cítila se lépe v běhu, což bylo pro dlouhý závod příslibem. "Snad se nebudu v běhu trápit a střelba se uvidí. Půjdu do toho s čistou hlavou a třeba se to povede," řekla Soukalová. "Věřím, že budu schopná střelbu trošku podržet a zlepším se," poznamenala.

Z osmi individuálních medailí má Česko pět z vytrvalostních závodů. Kateřina Holubcová před deseti lety i Roman Dostál o dva roky později v nich získali zlato. Titul bude ve středu obhajovat Norka Tora Bergerová, která už získala v Novém Městě dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Závod začne v 17:15.

Sněhová nadílka neohrozila pokračování MS v biatlonu

Vydatné sněžení nezkomplikovalo nijak zásadně přípravy na další část mistrovství světa v biatlonu, které bude v Novém Městě na Moravě pokračovat po dvou dnech volna ve středu. Naopak pořadatelé si pochvalují, že v areálu a okolí nový sníh pomohl navodit obraz pravé zimy na Vysočině. "Vzhledu okolí, které jsme potřebovali očistit, sníh pomohl," řekl ředitel soutěží Vlastimil Jakeš. "Kritická situace by mohla nastat, pokud by napadlo půl metru sněhu," dodal.

Ujistil ale, že i v takovém případě by si pořadatelé se sněhovou nadílkou na tratích poradili. "Jsme připraveni i na případné komplikace v dopravě diváků a závodníků," řekl Jakeš. Organizátoři spolupracují s policií a pro případ nouze mají připraveny objízdné trasy a únikové cesty.

"Když by se někde silnice v případě havárie zavřela, tak máme připravena řešení, jak kritické místo objet. Pro závodníky máme nachystány speciální transportní vozy. Jeli bychom jim naproti, aby se dostali včas na závodiště. Pokud by napadlo dvacet centimetrů, tak bychom neměli mít problém," řekl Jakeš.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!