Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych: Nadalovi už o nic nepůjde. Ale dárky od něj nečekám

Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych na Turnaji mistrů. | foto: Reuters

LONDÝN (od našeho zpravodaje) Teprve desátý brejkbol na Turnaji mistrů proměnil tenista Tomáš Berdych. Po třech hodinách a dvou minutách boje prolomil soupeřovo podání. Proti Wawrinkovi v pondělí neuspěl ani jednou, povedlo se mu to ve druhé partii se Španělem Ferrerem za stavu 4:4. "Tentokrát jsem dokázal využívat své šance," řekl. "Mohl jsem se opřít o servis, skvěle fungovala stanovená taktika."

Klasika: Porážka. Vítězství. A rozhodující bitva o místenku do semifinále. Berdych na "Masters" jede už čtvrtý rok podle stejného vzorce. Středeční vítězství nad Ferrerem mu uchovalo naději na postup ze skupiny.

Cenu má však samo o sobě. Připíše si za něj 200 bodů do žebříčku, v němž závodí o šesté místo se Švýcarem Federerem. Španělovi navíc oplatil nedávnou porážku z Paříže, upravil si s ním vzájemnou bilanci na 4:7 a letošní skóre se soupeři z Top 10 na 6:12. Vyztužil si sebevědomí před finále Davis Cupu.

Teď se však Berdych soustředí na páteční střet s Nadalem, jehož naposled přemohl před 7 lety.

Získal jste body ze 29 z 30 prvních podání. Hodně vám pomohlo, že jste se mohl opřít o servis?
Bez debat. Stavěl jsem na něm. Byl to základ úspěchu.

Co všechno obsahovala taktika, jež fungovala a kterou jste dodržel?
Servis byl základní kámen. Pak jsme probrali náš zápas v Paříži z minulého týdne: co Ferrer hraje v jakých situacích. To bylo dobře přečtené. Pak tam člověk může jít trošku napřed. Ví, co přijde. 

Co dál?
Druhá věc byla najít správnou úroveň agresivity. Nemůžete mu balony jen tak vracet, ale nesmíte se ani pouštět do zbytečně riskantních věcí. On si chce míče vyběhat a čeká, až to soupeř zkazí. 

Ještě něco?
Daleko víc než minule se mi dařilo hrát do jeho forhendu. Ferrerův bekhend má délku a je bez liftu, takže létá nízko, člověk musí chodit dolů a není z toho moc co vytvořit. Cíl byl co nejrychleji zahrát jemu do forhendu, pak se mi otevřel dvorec.

Jak se vám hrálo o přežití v turnaji?
Už jsem si za předchozí tři roky zvykl. Vždycky tady začnu "výborně" a pak už mi nezbývá než vyhrávat. První zápas jsem zvládl, teď mě čeká Nadal.

Ten už má jistý postup do semifinále i pozici jedničky pro rok 2013…
Ano, člověk nikdy neví… Ale Rafa je ohromný bojovník. Nečekám od něj nějaké dárky, nedá mi ani míč zadarmo. Nemůžu mít těžšího soupeře. Teď se pořádně vyspím, zítra lehce potrénuju a tím to hasne. Tenis už se do pátku líp nenaučím. Spolehnu se na vlastní síly a půjdu do toho.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...