Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Napětí ve formuli by se dalo krájet, čtyři jezdci se natahují po titulu

Sport

  7:00aktualizováno  14. listopadu 11:10
PRAHA - Stačí mu skončit na druhém místě, přesto z něj bude šampion. Počty ve formuli 1 se před posledním závodem vyvinuly pro Fernanda Alonsa jednoznačně. Jenže nic není zdaleka hotového. Loni už nebylo na konci roku vlastně co řešit, titul měl dávno pojištěný Jenson Button, závěr letošní sezony zůstává pro miliony fanoušků před Velkou cenou v Abú Zabí mnohem napínavější.

Fernando Alonso třikrát jinak. foto: ČTK

Pro nezasvěcené stačí připomenout, že se před nedělním závodem vyskytují na startovní listině čtyři piloti, u kterých existuje šance, že se vyšplhají na první místo.

V sobotní kvalifikaci byl nejrychlejší Sebastian Vettel, třetí muž pořadí, který se může stát nejmladším mistrem světa v historii.

O kvalifikaci čtěte zde

Závod Abú Zabí startuje na novém moderním okruhu ve 14 hodin, mistr světa bude známý zhruba o hodinu a půl později, boj o titul vysílá Nova.

MOŽNOSTI

Fernando Alonso (Španělsko/ Ferrari) - 246 bodů
8 VARIANT, JAK SE STANE MISTREM SVĚTA:
- pokud skončí nejhůře druhý
- pokud skončí třetí nebo čtvrtý v případě, že Němec Sebastian Vettel z Red Bullu vyhraje
- pokud skončí pátý a nikdo z týmu Red Bull nevyhraje
- pokud skončí šestý v případě, že Vettel nevyhraje a Australan Mark Webber nebude lepší než třetí
- pokud skončí sedmý nebo osmý v případě, že Webber nebude na stupních vítězů a Vettel nevyhraje
- pokud skončí devátý v případě, že Webber nebude lepší než pátý a Vettel nebude mezi prvními dvěma piloty závodu
- pokud skončí desátý v případě, že Webber nebude do pětky a Vettel do druhého místa
- pokud nebude bodovat v případě, že Webber nebude mezi pěti nejlepšími piloty, Vettel se nevejde na stupně vítězů a Hamilton nevyhraje.

Mark Webber (Austrálie/ Red Bull) - 238 bodů:
5 VARIANT, JAK SE STANE MISTREM SVĚTA
- pokud vyhraje a Alonso nebude druhý
- pokud skončí druhý, Vettel nevyhraje a Alonso nebude do pátého místa
- pokud skončí třetí v případě, že Vettel nevyhraje a Alonso se nevejde do šestky
- pokud skončí čtvrtý v případě, že Vettel nevyhraje a Alonso bude maximálně devátý
- pokus skončí pátý v případě, že Vettel nebude do druhého místa a Alonso dojede maximálně desátý

Sebastian Vettel (Německo/ Red Bull) - 231 bodů:
3 VARIANTY, JAK SE STANE MISTREM SVĚTA
- pokud vyhraje a Alonso bude nejlépe pátý
- pokud vyhraje, Webber bude druhý a Alonso pátý. V tom případě by všichni měli 256 bodů. Vettel by měl s Alonsem stejný počet vítězství, druhých i třetích míst, avšak Vettel má tři čtvrtá místa a Alonso jen dvě
- pokud skončí druhý v případě, že Webber bude maximálně pátý a Alonso se nevejde do osmičky

Lewis Hamilton (Velká Británie/ McLaren) - 222 bodů:
1 VARIANTA, JAK SE STANE MISTREM SVĚTA
- bude mistrem světa, pokud vyhraje, Alonso nebude bodovat, Webber bude nejlépe šestý a Vettel maximálně třetí.

Jediný Alonso se ale na ostatní nemusí ohlížet, vývoj drží ve svých rukou. Nedá se však říct, že by jezdci stáje Ferrari pozice lídra přidávala na klidu. "Budou to hodně stresující dny. Vím, jaké mi stačí umístění, ale to je právě ono," řekl Španěl po příjezdu do dějiště dramatického finále.

Vettel si umí body spočítat
Znervózňovat ho musí především dvojice pilotů Red Bullu, kteří si mohou navzájem proti Alonsovi pomoci, přestože týmová strategie je ve formuli 1 zakázaná. Těžko se ale dokazuje. I kdybyste však Marka Webbera i Sebastiena Vettela zavřeli do úplné izolace, těžko jim z hlavy vymažete možnosti, které je dovedou k titulu. "Chodil jsem do školy. Naučili mě tam počítat," dal najevo Vettel, že vnímá vážnost situace.

Vzájemná spolupráce může k vyšachování Alonsa hodně pomoci. Podle aktuálního pořadí je zřejmé, že by měl v Red Bullu dostat přednost momentálně druhý Australan Webber. Od Vettela se ale žádné nadšené podpory nedočká. Pokud dva rivalové usilují v jedné stáji o nejvyšší umístění, přináší to vždy napětí. Platilo to v minulosti třeba v případě Alonsa a Hamiltona u McLarenu a podobné je to také letos v případě Red Bullu.

Vztahy ještě vyostřila vzájemná květnové kolize týmové dvojice na okruhu v Turecku ve chvíli, kdy byli Webber s Vettelem v čele závodu. O idylce se tedy nedá určitě mluvit. Bez zbytečné ztráty mohli mít oba komfortnější postavení a odsunout Alonsa za sebe. O tématu domluvené režie přesto nikdo z Red Bullu nemluví ani v náznaku. Rozkaz, aby Vettel před sebe v případě potřeby Webbera pustil, z oficiálních míst jistě nepřijde.

"Lepší je být druhý po férovém boji než vyhrát na základě nařízení ze zákulisí," odmítl podporovat spekulace majitel stáje Dietrich Mateschitz. K tomu všemu je nutné dodat, že Alonso zrovna nepatří do skupiny jezdců, kteří by si mohli s čistým svědomím na podobné chování stěžovat. V průběhu roku má na kontě prohřešek v souvislosti s týmovou režií. Při Velké ceně Německa si španělský jezdec polepšil na úkor Massy a Ferrari za to dostalo dokonce pokutu.

Stále se omílá jen rozpoložení vedoucí trojice, ale pozor – nárok na titul si může dělat ještě čtvrtý Lewis Hamilton, i když jen v teoretické rovině. Kdo špatně snáší zamotaná dramata, měl by si tentokrát sledování závodu na moderním okruhu Yas Marina odpustit.

Na okruhu si piloti prožijí den i noc

Den i noc zažijí piloti při finále MS vozů formule 1 na supermoderním okruhu Yas Marina v Abú Zabí. Na trati z dílny známého designéra Hermanna Tilkeho se pojede podruhé v historii. Trať se směrem jízdy proti chodu hodinových ručiček měří pět a půl kilometru a maximální rychlost zhruba 317 kilometrů v hodině jezdci vyvinou v protilehlé rovince. Okruh, jehož součástí je letos nově i zábavní park ve stylu červených monopostů Ferrari, skýtá řadu šancí k předjíždění. Výstavba okruhu začala v roce 2007. Kolem 14 tisíc dělníků zastavělo 720 tisíc čtverečních metrů a položilo 225 tisíc čtverečních metrů betonu.
Kapacita tribun je 90 tisíc diváků a organizátoři hlásí stejně jako loni vyprodáno.

Charakteristika trati
Délka okruhu: 5,554 km.
Délka závodu: 55 kol = 305,470 km.
Nejrychlejší kolo v závodu: Sebastian Vettel (Něm./Red Bull) 1:40,279
(průměrná rychlost: 199,387 km/h).
Nejrychlejší závod: Vettel 1:34:03,414 (průměrná rychlost: 194,863 km/h).
Vítěz loňského závodu: Vettel.

Průběžné pořadí MS (po 18 z 19 závodů)
1. Alonso (Šp./Ferrari) 246 bodů
2. Webber (Austr./Red Bull) 238
3. Vettel (Něm./Red Bull) 231
4. Hamilton (Brit./McLaren) 222
5. Button (Brit./McLaren) 199
6. Massa (Braz./Ferrari) 143
7. Rosberg (Něm./Mercedes) 130
8. Kubica (Pol./Renault) 126
9. Schumacher (Něm./Mercedes) 72
10. Barrichello (Braz./Williams) 47
Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 469, 2. McLaren-Mercedes 421, 3. Ferrari 389, 4. Mercedes 202, 5. Renault 145, 6. Williams 69, 7. Force India 68, 8. Sauber 44, 9. Toro Rosso 11.

Autoři: ,