Ve čtvrtek se ústavní činitelé na Pražském hradě dohodli, že se i v cizích jazycích bude užívat jednoslovný název Česko. Anglickou variantu Czechia použil moderátor slavnostního losu semifinále Fed Cupu ve švýcarském Lucernu.
Czechia na oblečení sportovců? Zatím ne. Organizace se změnou nespěchají |
Domácí tenisová jednička Karolína Plíšková si změny od běžného označení Czech Republic ani nevšimla. „Vím, že by se tak mělo říkat naší zemi ve světě, ale je mi to jedno,“ pravila proslulá flegmatička.
Její krajani však reagovali mnohem citlivěji. „Znělo to divně, co?“ řekla druhá hráčka Barbora Strýcová. „Mně se to nelíbilo. Czechia. Ale musíme si zvyknout na spoustu věcí. Tak co...“
„Bylo to nezvyklé,“ přidal se kapitán Petr Pála. „ Každá změna chce čas, ale moc se mi to nezamlouvá. Drhlo mi to v uších. Když se mě někdo zeptá, odkud jsem, tak řeknu automaticky Czech Republic. Nakonec to máme i na zádech teplákovek.“
Tahá mě to za uši
Jak rychle na novinku zareagují právě šéfové tenisových reprezentací, se teprve uvidí. „Musíme to promyslet a prodiskutovat. Hlavně to musí být v souladu s pravidly a právními předpisy,“ řekl Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která organizačně a marketingově zajišťuje české týmy ve Fed Cupu a Davis Cupu. Také on pravil: „Tahá mě to za uši.“
Pála se obává, že potrvá dost dlouho, než se název v cizině vžije. Další potíž může vězet v podobnosti s anglickým označení pro Čečnu - Chechnya. Podle Svazu průmyslu a dopravy nápis Made in Czechia výrobkům prodávaným v zahraničí spíš uškodí a vnese mezi zákazníky zmatek. Vždyť pro kdekoho ve světě se naše země stále jmenuje „Czechoslovakia“.