Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Czechia na oblečení sportovců? Zatím ne. Organizace se změnou nespěchají

Dresy fotbalové reprezentace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dresy fotbalové reprezentace | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Sportovní organizace se změnou názvu země na dresech a oblečení spěchat nebudou. Nová anglická varianta Czechia se určitě neobjeví na olympijských hrách v Riu de Janeiro, na evropském šampionátu fotbalistů ve Francii, ani na hokejovém mistrovství světa. Oslovení funkcionáři a sportovci nepovažují změnu za příliš důležitou.

„Na názvu na dresu až tolik nezáleží. Důležité je, jaká se pod tím názvem sejde parta,“ řekl generální manažer hokejové reprezentace Slavomír Lener a přidal vzpomínku na Nagano, kde byl jedním z trenérů zlatého týmu. „Na dresech jsme měli jen Czech, což byl gramaticky nesmysl, ale sportovně to dalo obrovský smysl.“ Czechia je podle něj logičtější varianta a i hokejový svaz se k ní prý pravděpodobně postupně přikloní. „Na letošním světovém šampionátu v Rusku se ale určitě ještě nic nezmění, dresy jsme už dávali ke schválení. Ale do budoucna by Czechia nebyla problém, IIHF tohle neřeší,“ řekl Lener.

Výhrad od moravských fanoušků se nebojí. „Lidi stejně vždycky skandují ‚Češi do toho‘. Všichni žijí ve stejné zemi a fandí klukům na ledě stejně, ať jsou z Prahy nebo Třince,“ řekl Lener.

Ani olympijský výbor nemá v plánu rychlé „převlékání“ dresů. „Do Ria není v našich silách něco změnit. Oblečení se vyrábí v předstihu a budou na něm jako obvykle nápisy Czech team a Czech Republic. Nový název se bude zřejmě objevovat postupně, jak si budou jednotlivé svazy pořizovat nové sady dresů,“ řekl tiskový mluvčí ČOV Marek Brodský.

Podle něj je důležité, že zůstane zachována zkratka CZE, což zajistí kontinuitu vnímání českých sportovců ve světě. „Jestli však existuje něco, co nový název dostane do světového povědomí, pak to bude chvíle, kdy se objeví na dresech našich reprezentantů. Protože sport je pro propagaci země obrovsky důležitý. Podle průzkumů je až 70 procent pozitivních zpráv o České republice o sportu,“ dodal mluvčí ČOV.

Fotbalová asociace se nechystá názvosloví měnit. Vyčká na rozhodnutí vlády, jejíž postoj zatím není jednoznačný. „Domníváme se, že by v případě takové změny mělo dojít ke shodě napříč spektrem domácích sportovních asociací tak, aby prezentace českých reprezentací v zahraničí byla jednotná a započala i ve stejném okamžiku,“ stojí v prohlášení, které asociace poskytla.

Strýcové se Czechia nelíbilo

Zato tenistky se už dnes s novým názvem setkaly. Při losování Fed Cupu moderátor v Lucernu oznámil, že přichází tým Czechia. „To bylo divný, co? Mně se to nelíbilo. Zní to divně, ale musíme si zvyknout na spoustu věcí,“ řekla Barbora Strýcová.

„Bylo to nezvyklé. Jsem si stoprocentně jistý, když se mě někdo zeptá, odkud jsem, tak řeknu automaticky Czech Republic. Nakonec to máme i na zádech teplákovek,“ řekl kapitán Petr Pála. „Každá změna chce čas, ale mně osobně to nejde přes uši,“ dodal.

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...