9. června 2011 20:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Návrat vzhůru: velkého Woodse brzdí zranění

Tiger Woods. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods. | foto: Reuters

Kdy ten jeho útlum skončí? Kdy začne zase vítězit? Kdy se vrátí na golfová hřiště? Kdy bude tím starým Tigerem Woodsem? Jestli vůbec někdy...? "O tom nepochybujte," má jasno Alan Babický, bývalý český profesionál. "Je otázkou času, až zpět získá svoji sebejistotu. Pak znovu začne porážet ostatní."

Jenže návrat pošramocené superstar na vrchol se možná protahuje déle, než sám Američan věřil. Přestože už měsíce dokola tvrdí: "Stále golf miluji. A pracuji tvrdě na tom, abych se vrátil tam, kde jsem byl." Třeba mu k tomu mohlo pomoci zrovna US Open, druhý major sezony, který začíná za týden. A kde se Woods v předstihu odhlásil se zklamaným hlasem: "Zdraví je důležitější. Musím hlavně poslouchat lékaře, soustředit se na budoucnost."

TIGER WOODS NA TURNAJÍCH

Letošní výsledky

Farmers Insurance Open: skončil na 44. místě

Omega Dubai Desert Classic: skončil na 20. místě

Accenture Matchplay Champs: byl vyřazen v 1. kole

Cadillac Championship: skončil na 10. místě

Arnold Palmer Invitational: skončil na 24. místě

Masters Tournament: skončil na 4. místě

The Players Championship: odstoupil kvůli zranění

Jsou to právě zranění, která ho letos v jeho rozjezdu brzdí. Kvůli bolavému kolenu a achilovce musel v květnu po devíti jamkách odstoupit z The Players, přičemž své fanoušky klidnil: "Nebojte, US Open stihnu." Nestihl. Tohle je další prohra. Jako by najednou prohrával všude a se vším... S časem. Hřišti. I vlastním osudem.

Od sexuálního skandálu z konce roku 2009 ztratil rodinu, řadu sponzorů, image pana dokonalého. Formu i post světové jedničky. V loňské sezoně zažil asi nejhorší rok ve své kariéře. Dnes je v žebříčku golfistů až patnáctý na světě -a propadne se ještě níž. V top desítce naposledy chyběl před 14 roky.

"S věkem člověka přicházejí různá období - sňatky, rodina, rozvody i skandály," říká Babický. "Přidáli se k tomu zranění, pak je obtížné se koncentrovat na golf. Zvláště když vše kolem nafukují média." Woods vede obtížnější život než za dob své fenomenální vlády. Před pár dny ukončil i spolupráci se společností IMG, jež ho podporovala 14 let. Ale dál věří ve velký návrat.

Dokonce pracuje na novém golfovém švihu. A před některými turnaji dává přednost raději tréninku. "Kdybyste byli rozvedení a měli děti, pochopili byste to," zdůvodňoval své absence. "Mám je rád. Chci s nimi trávit co nejvíce času." V tabulce u článku vidíte bilanci z šesti jeho dosud odehraných turnajů. Většinou se trápil. Až 4. místo na Masters napovídalo, že možná Woods, ještě před svým zraněním, míří správnou cestou.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika: Tiger Woods.

Jedno mu však přece jen zůstalo - spousta oddaných fanoušků. Když teď oznámil neúčast na US Open, na jeho webu přibývaly desítky vzkazů podpory. "Modlím se za tebe," stálo třeba v jednom. Nebo: "Uzdrav se a vyhraj další major." Právě Woodse vždy měli za toho, jenž překoná 18 golfových "grandslamů" legendy Jacka Nicklause. Tiger jich má zatím 14. Ale jediný turnaj nevyhrál už 19 měsíců.