Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černé lidi na zápasech nechci, řekl šéf v NBA. Skandál už řeší i Obama

Asie

  14:01
KUALA LUMPUR - Vedení basketbalové NBA začalo prošetřovat případ audionahrávky s rasistickými výroky, kterých se podle všeho dopustil majitel klubu Los Angeles Clippers Donald Sterling. Ke kauze, jež v posledních dnech hýbe Amerikou, se už vyjádřil i prezident USA Barack Obama.

3. LeBron James - americký basketbalista, Cleveland Cavaliers. Celkový příjem za minulý rok: 72,3 milionu dolarů, z toho si vydělal přímo sportem: 19,3 milionů dolarů. foto: Reuters

Na případ v pátek upozornil server zaměřený na celebrity TMZ.com, jenž zveřejnil zvukovou nahrávku z údajného rozhovoru Sterlinga s jeho přítelkyní jménem V. Stiviano. Muž mladé modelce, jež je paradoxně tmavé pleti a mexického původu, mimo jiné vyčítá, že dává na odiv své kontakty s lidmi tmavé pleti.

Konkrétně muži na nahrávce například vadilo, že si dívka dala na sociální síť Instagram svou fotografii s legendou NBA Magicem Johnsonem. "Nedávej si ho na Instagram, ať to vidí celý svět. A nevoď ho na moje zápasy, jo?" dodal.

Do Sterlinga se opřel i hvězdný Kobe Bryant z Los Angeles Lakers

Výroky připisované Sterlingovi vyvolaly v komunitě zámořské basketbalové ligy a nejen v ní rozhořčení. "V naší soutěži není pro Donalda Sterlinga místo," uvedl například LeBron James z Miami. Podobně se vyjádřila další hvězda Kobe Bryant z Los Angels Lakers: "Je to ostuda. Bohužel je smutná realita, že v našem světě žijí takoví lidé."

Dotazu na Sterlingovy výroky se nevyhnul ani americký prezident Obama během cesty po Asii. "Myslím, že s interpretací těchto slov vám nemusím pomáhat, mluví sama za sebe. Jsou to neskutečně rasistické výroky. Když chtějí ignoranti předvádět svou ignoranci, nemusíte dělat nic. Prostě je jen nechte mluvit. A to je tenhle případ," řekl v Malajsii první černošský prezident.

NBA nahrávku nejdříve prověří

Noční zápasy 1. kola play off NBA

Východní konference:

  • 3. zápas: Charlotte - Miami 85:98, stav série 0:3.
  • 4. zápas: Atlanta - Indiana 88:91, stav série 2:2.

Západní konference:

  • 3. zápas: Dallas - San Antonio 109:108, stav série 2:1.
  • 4. zápas: Memphis - Oklahoma City 89:92 po prodl., stav série 2:2.

Sterlingův případ bude první velké téma, které bude muset řešit nový komisionář NBA Adam Silver. Nástupce dlouholetého šéfa soutěže Davida Sterna uvedl, že NBA musí nejprve prověřit autenticitu nahrávky a promluvit si se Sterlingem a ženou, s níž na záznamu hovoří. Silver označil nahrávku za "zneklidňující a urážlivou" a slíbil, že případ prošetří rychle.

Případ je nepříjemný i pro hráče Clippers, kteří se při tom musejí soustředit na boje v play off. V prvním kole zatím vedou 2:1 na zápasy nad Golden State.

Autoři: ,

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat