Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nečekaná smrt kolegy Málka jej zasáhla. Čerpal jsem od něj inspiraci, vzpomíná olympijský vítěz Kostelecký

Petr Málek se stříbrnou olympijskou medailí ze Sydney. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Málek se stříbrnou olympijskou medailí ze Sydney. | foto: ČTK

Praha Na stříbrného medailistu z olympiády v Sydney Petra Málka vzpomíná jako na dříče a inspiraci, jeho smrt ho zasáhla. „Potkávali jsme se na závodech, před olympiádou v Pekingu jsem byli často na Kypru. Když jsem tam jel sám trénovat, bydlel jsem u něho. Pro střelbu toho hodně dokázal,“ poznamenal se zármutkem střelec David Kostelecký.

„Byli jsme kámoši, ta zpráva mě přepadla, když jsme byli na soustředění na Kypru. Něco jsme spolu prožili, je to pro mě šok,“smutnil v rozhovoru pro Brněnský deník olympijský vítěz v brokové střelbě z Pekingu 2008 David Kostelecký.

Ten byl u největšího Málkova úspěchu - stříbra z olympijských her v Sydney v roce 2000. „Viděl jsme jeho finále a to, když mu věšeli medaili na krk. Na to mám živou vzpomínku. Ať už jako střelec nebo později trenér to byl dříč, člověk si od něho mohl vzít motivaci, nebál se práce. Jeho filozofie byla, že se musí makat,“ líčil Kostelecký.

Kromě olympijského úspěchu se stal Málek dvakrát mistrem světa v soutěži družstev v letech 1990 a 2001 a třikrát týmovým evropským šampionem. V roce 1999 vybojoval bronzovou medaili v individuální soutěži na mistrovství Evropy ve francouzském Poussanu.

O rok později ukončil kariéru podruhé, neboť mu po úspěchu v Sydney přicházely lukrativní nabídky na pozici národního trenéra. Rozhodl se pro angažmá na Kypru, kde pracoval až do her v Pekingu v roce 2008, poté vedl mimo jiné i Georgiose Achilleose, mistra světa a Evropy.

Stříbrný střelec ze Sydney 2000 Petr Málek.

Stříbrný střelec ze Sydney 2000 Petr Málek.

„Potkávali jsme se na závodech, před olympiádou v Pekingu jsem byli často na Kypru, když jsem tam jel sám trénovat, bydlel jsem u něho. Pro střelbu toho hodně dokázal,“ poznamenal se zármutkem Kostelecký.

V poslední době Málek pracoval se střelci z národního týmu v Kuvajtu, kde v sobotu náhle zemřel ve věku 58 let, kromě olympijského úspěchu se stal Málek dvakrát mistrem světa v soutěži družstev v letech 1990 a 2001 a třikrát týmovým evropským šampionem. 

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...