25. března 2008 9:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Nehodlám smutnit půl roku

Verner vypadal zdravě sebevědomě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Verner vypadal zdravě sebevědomě. | foto: AFP

PRAHA Navzdory dvoudenní odmlce vypadal utrápeně, i přes časový odstup od sobotního propadáku při volné jízdě z něj vyzařovalo zklamání. „Na tenhle šampionát nezapomenu. Na Velikonoce jsem z něj odešel zpráskaný, ale nehodlám smutnit půl roku,“ prohlásil mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner (21) po včerejším příletu z mistrovství světa v Göteborgu, kde jako jeden z favoritů nezvládl volnou jízdu a ze čtvrté příčky se po krátkém programu propadl na patnácté místo.

LN Byla vaše volná jízda o nervech? Co se vlastně stalo?

 Bylo to hlavně o mém psychickém rozpoložení. Mrzí mě, co se stalo, že jsem si při prvním čtverném skoku sáhl na led a při druhém se na něj posadil, protože čtverné skoky mám rád a těšil jsem se na ně. Když ale přišla volná jízda, kde jsem je chtěl ukázat divákům, tak mě zklamaly.

LN Mistrem světa se stal Kanaďan Buttle, který nepředvedl ani jeden čtverný skok. Nevyřadíte je také?

 Určitě ne. Jeffrey Buttle šel do volné jako poslední, hrál na jistotu, a vyplatilo se mu to. Podle mě to ale dál platit nebude. Čtverné skoky na šampionát patří, svědčí o kvalitě bruslení. Skáču je rád a nevyřadím je jen proto, že jsem je na tomhle šampionátu pokazil.

LN Co uděláte, abyste se z neúspěchu vzpamatoval co nejrychleji?

 V tom mi pomůže jednak studium na fakultě tělesné výchovy a sportu, potom další příprava, hlavně ta letní. Budu běhat, jezdit na kole, plavat. Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré, takže doufám, že v příští sezoně budu zase silnější.

LN Už jste se na vaši volnou jízdu podíval?

 V neděli jsem na Eurosportu viděl, jak začíná záznam volných jízd mužů. Blížilo se moje vystoupení a já dlouho hledal odvahu. Nakonec jsem ji našel, i když jsem věděl, že to bylo příšerné. Byla to hořká tečka, ale člověk se má poučit z vlastních chyb.


LN  Když se vrátíte do období mezi pátečním krátkým programem a sobotní volnou jízdou, měl jste možná něco udělat jinak?

 Nemyslím. Na loňském mistrovství Evropy, kde jsem získal stříbro, jsem měl po krátkém programu strach radovat se z průběžného prvního místa, a pak se to ukázalo jako špatná volba. Letos jsem si to na mistrovství Evropy užíval, a vyšlo to na zlato. Teď jsem postup zopakoval, ale co přišlo, mě zaskočilo. Doufám, že už se to nestane.

LN Po sobotním karambolu se vám zajisté dostalo řady povzbuzení. Můžete nějaké vyzvednout?

 Když mi bylo nejhůř, dostal jsem spoustu vzkazů od japonských fanoušků. Psali mi, že ještě nikdy neviděli evropského krasobruslaře, který by dokázal podat asijskou hudbu jako já. Volná jízda byla na motivy čínského filmu Tygr a drak a ty vzkazy mi strašně pomohly.

LN Po lednovém mistrovství Evropy v Záhřebu vám musela vaše italská sparingpartnerka Karolina Kostnerová čistit brusle, šlo o sázku a vy jste vyhrál větším rozdílem než ona. Nyní Italka získala stříbro a role se mění, je to tak?

 Sázka měla platit celou sezonu, ale jsem gentleman a zkrátil jsem to do mistrovství světa. Patří mi to. (smích) Až do prvních závodů budu tahat tašky a čistit brusle, abych si připomněl, čemu se mám vyhnout...