Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší světový sprinter přijde o OH v Tokiu. Coleman dostal trest za zmeškané testy

Sport

  19:05
Monako - Mistr světa v běhu na 100 metrů Christian Coleman dostal za zmeškané dopingové testy dvouletý distanc a přijde o olympijské hry v Tokiu. Čtyřiadvacetiletého Američana nezastihli dopingoví komisaři na nahlášeném místě třikrát během 12 měsíců a Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) mu kvůli tomu letos v červnu zastavila činnost.

Christian Coleman na MS v Londýně. foto: Reuters

Spasitel bohatého Ineosu. Z pomocníka se stal Hart vítězem Gira

Distanc Colemanovi vyprší 13. května 2022, teoreticky by mohl stihnout o rok odložené MS v Eugene, které se bude konat v červenci 2022. Proti trestu se halový mistr světa a světový rekordman na 60 metrů odvolá ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).

„Rozhodnutí disciplinárního tribunálu utvořeného podle pravidel Světové atletiky je nešťastné a bude okamžitě napadeno u CAS. Pan Coleman k tomu nemá co dodat do doby, než bude případ řešen u soudu,“ uvedl sprinterův agent Emanuel Hudson.

Coleman, jenž byl na loňském MS v Dauhá také členem vítězné štafety USA v závodu na 4x100 metrů, těsně unikl trestu za stejný prohřešek už minulý rok. Postihu se vyhnul jen díky tomu, že Světová antidopingová agentura (WADA) uvedla chybné datum první vynechané kontroly.

Coleman následně požadoval po Americké antidopingové agentuře (USADA) za neprokázané obvinění z obcházení testů omluvu, dvě vynechané kontroly z tohoto období v kombinaci s třetím porušením pravidel ale nakonec měly za následek dvouletý trest.

Christian Coleman ovládl sprint na 100 metrů a je nejrychlejším hráčem planety.
Budoucnost světového sprintu: Christian Coleman.

„Při té předchozí příležitosti unikl možnému trestu tím nejtěsnějším možným způsobem. Dalo by se očekávat, že se z této zkušenosti poučí. Ale to se nestalo,“ uvedla AIU. „Bohužel se dá chování sportovce v tomto případu označit přinejmenším za velmi lehkomyslné a přinejhorším za neukázněné.“

Dopingoví komisaři nezastihli Colemana na nahlášeném místě pobytu loni 16. ledna, 26. dubna a 9. prosince. Hvězdný sprinter tvrdil, že v posledním případě nebyl k dispozici kvůli nakupování vánočních dárků a že dorazil domů krátce před vypršením hodinové lhůty, kdy měl být k dispozici dopingovým komisařům.

Ti nicméně před disciplinárním tribunálem dosvědčili, že čekali od 19:15 do 20:15 marně před Colemanovým domem. Z účtenky z obchodního domu vyplývá, že tam Coleman platil svůj nákup ve 20:22.

„Jeho tvrzení nepřijímáme. Je zjevné, že nemohl přijít domů dřív, než udělal ve 20:22 nákup. Jsme si naprosto jisti, že přesně to se stalo,“ uvedla AIU v dnešním zdůvodnění trestu.

Rodák z Atlanty Coleman byl mnohými pasován do role nástupce legendárního Usaina Bolta. S osobním rekordem na stovce 9,76 je šestým nejrychlejším mužem historie, ve sbírce má vedle dvou zlatých z MS ještě dvě stříbra.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!