Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejsem jako Gábina, říká talentovaná Davidová. Vyhraje u ní biatlon, nebo veterina?

Sport

  6:00
PRAHA - Je jí teprve dvaadvacet let, ale v probíhající sezoně si biatlonistka Markéta Davidová hlasitě říká o pozici české reprezentantky číslo 1. Vlastně jí v pořadí Světového poháru už je.

24. LEDNA: DAVIDOVÁ OVLÁDLA SPRINT V ANTERSELVĚ. Dvaadvacetiletá česká biatlonistka Markéta Davidová si v italské Anterselvě připsala první vítězství ve Světovém poháru, díky bezchybné střelbě a rychlému běhu si podmanila sprint. „Vítězka závodu Světového poháru. To zní moc dobře, když to slyším takhle nahlas,“ libovala si Davidová, která v sezoně vystoupala na pódium ještě třikrát. foto: ČTK/AP

Sama moc nevěřila tomu, že sedí na tiskové konferenci mezi Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a Norkou Marte Röiselandovou. To značilo jediné – Markéta Davidová zvítězila ve čtvrtečním závodě Světového poháru ve sprintu. A mezi dvěma zkušenými závodnicemi si připadala trochu nesvá.

„Myslím si, že to bylo opravdu dobré. Jsem velice šťastná za tu střelbu, a… No… Nevím, jestli to je pravda, nebo ne, uvidíme zítra, až se probudím a...“ zadrhávala se při povídání v angličtině šťastná Češka.

Nejspíše si ale bude muset začít zvykat. Ostatně hned v neděli absolvovala další. To se pro změnu vklínila mezi dvě Němky, zlatou Lauru Dahlmeierovou a bronzovou Vanessu Hinzovou.

Šťastná Markéta Davidová.
Vítězná Markéta Davidová v obležení kolegů z českého týmu.

„Nejsem úplně dobrá střelkyně, takže jsem šťastná za jednu chybu. Měla jsem dnes velice dobré lyže, které za mě udělaly všechnu práci,“ hodnotila druhé místo v závodu s hromadným startem.

A střelnici.

Přes den biatlon, v noci učení

Ostatně z italské Anterselvy, kde se poslední podnik Světového poháru uskutečnil, hned v neděli vyrazila do Prahy. Důvod byl jasný – včerejší zkouška z kynologie na České zemědělské univerzitě, na níž by letos chtěla získat bakalářský titul. Už to samo o sobě je neobvyklé, ale ona si na rozdíl od drtivé většiny sportovců si vybrala denní studium. Své biatlonové úspěchy ale ve škole využívat nemůže.

„U nás na zemědělce to moc nefrčí. Ale po sprintu mi psal proděkan i další lidi z fakulty. Nicméně je to zvířecí fakulta, ten sport tam příliš neberou,“ přiznala Davidová, kterou ve čtvrtek čeká další zkouška, tentokráte ze zoohygieny. „Začínám panikařit, asi se budu učit i po nocích,“ obává se.

Pokud vše dopadne tak, jak si přeje, chce ve studiu pokračovat, má ambice na to být veterinářkou. „Tenhle obor je ale na šest let, já bych znovu musela jít do prváku. Vím, že kdybych se na ten obor dostala, musela bych si vybrat: veterina, nebo biatlon.“

Veřejnost navíc překvapila tvrzením, že se se světem biatlonu možná rozloučí už po olympiádě v roce 2022 v Pekingu. „Představa, že bych měla závodit ještě osm deset let, mě děsí,“ přiznává extrovertní slečna, která se nevyhýbá žádné zábavě.

Například v prosinci s parťačkou Evou Puskarčíkovou a Michalem Krčmářem uspořádali Mikuláše ve slovinské Pokljuce pro děti týmových kolegů Michala Šlesingera a Ondřeje Moravce. Nebo se sama na Instagramu chlubí tím, že věří na jednorožce.

Srovnávání se vyhýbá

V probíhající sezoně hledal český biatlon po bouřlivém konci Gabriely Koukalové hlavní tvář. Nabízela se zkušená Veronika Vítková, rychlá Lucie Charvátová či přesná Puskarčíková.

Ale zatím patří dle výsledků role týmové jedničky sympatické blondýnce z Janova nad Nisou. Ten je necelých sedm kilometrů od Jablonce nad Nisou, z něhož pochází Koukalová. Mladá závodnice se srovnání se (zatím) známější krajankou pochopitelně nemůže vyhnout. „Gábina toho dokázala tolik, že je nesmysl srovnávat mě v tomhle směru. Že jsem měla povedený víkend, neznamená, že vyhraju glóbus a podobné věci,“ odmítá Davidová komparaci s vítězkou sedmnácti závodů SP.

Zároveň to vypadá, že Davidové současná forma do hlavy nestoupá. „Markéta z Anterselvy nezblbne, nevidím žádné riziko. Má to v hlavě srovnané a ví, že letošní sezona asi bude pořád nahoru dolů. Chce to pokoru a dál tvrdě trénovat – a ona ji má,“ řekl za mladou kometu šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

Jak to ale bude v té další? A co až dojde na rozcestí: biatlon, nebo veterina?

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...