Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemocný lyžař století Raška: Už se lepším, ale pít můžu jen vodu

Sport

  10:00
FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM - Horečky se říká tomuhle divukrásnému místu v srdci Beskyd. Právě tam, v romantických kopečkách na kraji Frenštátu žije nejslavnější tamější rodák Jiří Raška. Olympijský vítěz ve skoku na lyžích z Grenoblu (1968) oslaví příští týden 70. narozeniny a ve městě se chystají několikadenní oslavy.

Jiří Raška opět na můstcích. foto: Herbert Ullrich.

"Všichni se budou veselit a mě čeká jen voda," povzdechl si pohublý Raška odevzdaně. V posledních měsících ho totiž trápí zdraví a lékaři mu alkohol zakázali. "Mám pro něj nachystané alespoň dětské šampaňské," upřesnila jeho nápojový lístek manželka Věra z kuchyně jejich baráčku, přilepeném k voňavému lesu.

LN Co vás vlastně trápí?
Každé dva týdny jsem musel do nemocnice, kde mně napichovali břicho a odvodňovali mě. Kilogramy šly dolů a já se trochu vylepšil. Teď mě zase začaly zlobit ramena. Až skončíme tohle povídání, jedu do Nového Jičína na operaci.

LN Copak?
Jde o pozůstatky z úrazů na můstcích. Občas mě to trochu zlobilo, ale v prosinci mně začaly ramena najednou otékat. Musejí se teď otevřít a pořádně vyčistit.

LN Na nedostatek kontaktu s lékaři si tedy zrovna stěžovat nemůžete. V roce 1994 operace srdce, pak zápal plic...
Tehdy mně dělali tři by-passy. Všechno pak bylo dobrý, ale před pěti roky mě chytil zápal plic, a od té doby to začalo... Srdeční chlopně mi přestaly těsnit, proto taky často kašlu. Krev se mi totiž dostatečně neokysličuje.

LN Přesto jste věčně k vidění na skokanských můstcích. Vy bez skoků zřejmě nemůžete žít.
To víte, babka doma nadává, že tam jsem furt. S trénováním už jsem sice před pěti roky přestal, ale pro klub aspoň sháním peníze. Chodím tam podle nálady; když mi není dobře, tak zůstanu doma.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!