Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Neumannová věří, že MS v Liberci nebude ztrátové

Kateřina Neumannová během libereckého šampionátu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová během libereckého šampionátu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kateřina Neumannová předpokládá, že lyžařský šampionát v Liberci nebude ztrátový. Předsedkyně organizačního výboru mistrovství světa, které začne přesně za měsíc, to řekla v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Směřujeme k tomu, aby náš výsledek byl nula. Ale jsem přesvědčena, že šampionát bude ziskový pro region, pro turismus a pro český sport," řekla Neumannová a dodala, že v posledních dnech roste zájem o vstupenky, úměrně tomu, jak klesají pochybnosti o tom, že se podaří mistrovství uspořádat.

Ještě na začátku roku byla prodána jen třetina vstupenek, za něž chtějí pořadatelé utržit 120 milionů korun, teď se prý situace lepší. "Ale je běžné, že většina lístků se prodává až přímo na místě. I když to fanouškům moc nedoporučuji," řekla Neumannová.

Organizační výbor prý už vyřešil stížnosti německých fanoušků, kteří při objednávání vstupenek na internetu kritizovali absenci svého mateřského jazyka. Neumannová byla také v pátek v Norsku osobně zvát tamní příznivce lyžování a teď jen doufá, že se zlepší forma polského skokana Adama Malysze, což by přilákalo početnější výpravu ze země severních sousedů.

Neumannová věří, že alespoň při vrcholech šampionátu bude kolem tratí ve Vesci na 30 tisíc diváků a ve skokanském areálu na Ještědu 15 tisíc.

Rozpočet šampionátu se přehoupl přes dvě miliardy a z toho 1,45 miliardy šlo ze státní pokladny. Zvláště po posledním prosincovém zvýšení dotace o 189 milionů korun se organizační výbor ocitl v palbě kritiky. "Ale při původním rozhodování nebyla na stole všechna čísla a bylo jasné, že první dotace, kterou slíbila ještě Paroubkova vláda, nemůže stačit," řekla Neumannová.

Podle ní většina státních peněz šla na výstavbu bytů a rekonstrukci studentských kolejí, v nichž budou bydlet účastnicí šampionátu. "Jen dvě stě milionů šlo na vlastní organizaci šampionátu, což je při podobných akcích obvyklé," řekla předsedkyně organizačního výboru. Původní plány však počítaly s tím, že na vlastní organizaci si šampionát vydělá sám.

Neumannová přiznala, že využití běžeckého areálu ve Vesci pro závody Světového poháru bude v budoucnu vzhledem k nízké nadmořské výšce problematické a že se zřejmě neobejde bez umělého sněhu. "Jeho větší možnosti využití vidím v létě," řekla olympijská vítězka.

Připustila, že na organizátorském úspěchu, či neúspěchu šampionátu bude záviset její další kariéra ve sportovní diplomacii. Naznačila, že by se v příštích volbách do Českého olympijského výboru za čtyři roky mohla ucházet o některou z funkcí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...