Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO Nevídaný dojezd na Tour: Sagan přespurtoval v cílí z úniku lídra Froomeho

Sport

  17:15aktualizováno  17:45
MONTPELLIERE - Vítězem 11. etapy letošní Tour de France se stal slovenský jezdec Peter Sagan a připsal si letošní druhé prvenství. Vedení si pojistil druhý Chris Froome. Oba se dostali do úniku zhruba deset kilometrů před cílem, každý s jedním stájovým kolegou. Roman Kreuziger se už dostal do elitní desítky celkového pořadí.

Peter Sagan vítězí ve spurtu 11. etapy Tour de France. foto: Reuters

Tranzitní etapa na Tour?

Ale kdepak.

Podobně jako ta třináctá v roce 2013, ani ta letošní jedenáctá nebyla na Tour de France vůbec klidná. Pády zbrzdily Rafala Majku, Thibauta Pinota nebo Jürgena van den Broecka, vítr zase dělil peloton na prvočinitele.

Peter Sagan v cíli 11. etapy Tour de France před Chrisem Froomem.
Peter Sagan vítězí v 11. etapě Tour de France před Chrisem Froomem.

Přesto se už už zdálo, že by z toho mohl být klasický hromadný dojezd. Jenže to by nesměl být vepředu Tinkoff v čele se Saganem a Bodnarem. Ti na posledních třinácti kilometrech rozjeli takové tempo, že se s nimi udrželi jen Chris Froome s Geraintem Thomasem ze Sky. „Sagan jel jak motorka,“ řekl pak v cíli Velšan.

Čtveřici naháněla letka Etixxu, Kaťuše, Lotta Soudal i Jumbo, přesto se její náskok zvyšoval. Nejprve deset vteřin, pak patnáct, dvacet, dvacet pět.

Na posledním kilometru jich bylo čtrnáct, což bohatě stačilo. Ve spurtu to pak byl neuvěřitelný obrázek. Rozjel ho Maciej Bodnar pro Petera Sagana, se kterým nebojoval Kittel, Greipel nebo Cavendish, ale žlutý Chris Froome. Byl pochopitelně bez šance a slovenský šampion slaví letošní druhou výhru.

„Bylo to bláznivé, nechtěl jsem věřit tomu, že jsme odjeli, ale na posledních patnácti kilometrech hodně foukalo. Nebylo to plánované, jen jsme chtěli zůstat vepředu. Pak jsme tam najednou byli, zelený a žlutý trikot. Šílené,“ smál se Sagan v cíli.

Už v úterý Roman Kreuziger předpovídal: „Zítra nás čeká etapa do Montpellieru, která je známá tím, že by mohla být větrná.“ Jen vzpomeňte, jak v roce 2013 Tinkoff s Contadorem najel na Frooma ve třinácté rovinaté etapě minutu.

„Ale nejsme to jenom my, kdo je na větru silný. Je tam taky Etixx, Lotto a další. Ostatní týmy zase chrání své lídry pro celkové pořadí,“ tvrdil Peter Sagan. Při dotazu na nějaký plán odvětil: „Nikdy neplánuju.“

A opravdu to tak vypadalo.

Hned po startu došlo k několika pádům a když zbývalo sto kilometrů do cíle, začal foukat boční vítr a peloton se několikrát nadělil. Ztráceli Pinot, Matthews, van den Broeck, ale třicet kilometrů před cílem se všechno sjelo. Zdálo se, že z toho nakonec opravdu bude hromadný dojezd.

TOUR DE FRANCE 2016

11. etapa, Carcassonne - Montpellier (162,5 km): 1. Sagan (SR/Tinkoff) 3:26:23, 2. Froome (Brit./Sky), 3. Bodnar (Pol./Tinkoff) všichni stejný čas, 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Laporte (Fr./Cofidis), 6. Stuyven (Belg./Trek), 7. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 8. Greipel (Něm./Lotto), 9. Enger (Nor./IAM Cycling), 10. Naesen (Belg./IAM Cycling), ...16. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni -6, 64. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -1:00, 136. Bárta (ČR/Bora-Argon) -3:50.

Průběžné pořadí: 1. Froome 52:34:37, 2. Yates (Brit./Orica) -28, 3. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -31, 4. Quintana (Kol./Movistar) -35, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo), 6. Bardet (Fr./AG2R), 7. Henao (Kol./Sky) všichni -56, 8. Valverde (Šp./Movistar), 9. Van Garderen (USA/BMC Racing) oba -1:13, 10. Kreuziger -1:28, ...103. Bárta -1:29:15, 136. Vakoč -1:45:09.

Sprinterské týmy se začaly přetahovat s těmi, které chránily muže na celkové pořadí. Vepředu bylo Sky, BMC, Tinkoff s Romanem Kreuzigerem, jen Mark Cavendish chyběl. Řval něco do vysílačky a nejspíš kvůli technickým potížím z balíku vypadl.

Na posledních patnácti kilometrech se balík znovu nadělil. Vzadu zůstali Meintjes i Rodríguez, Roman Kreuziger se naopak držel na úplném čele, ze kterého ještě uprchla čtveřice Froome, Thomas, Sagan a Bodnar, jež si to rozdala o vítězství.

„Froomey a Geraint Thomas se k nám připojili, tak jsem jim říkal, že jsme silní, už nás nechytí. A měl jsem pravdu. Doufám, že se dneska všichni bavili, minimálně v televizi. Mě to sice bolelo, ale taky jsem se bavil,“ glosoval etapu v cíli slovenský cyklista.

Šest sekund na to přivedl do cíle hlavní skupinu favoritů naštvaný Alexander Kristoff.

Froome tak zvýšil náskok v celkovém pořadí už na 28 sekund před Adamem Yatesem. Z elitní desítky naopak vypadli Meintjes s Rodríguezem a vrátil se do ní český cyklista.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!