Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nevyhrává, přesto je favoritem Tour. Který vyzývatel může ohrozit krále Frooma?

Sport

  7:37
PRAHA - Nic letos nevyhrál. Ale míní vyhrát v červenci Tour, už počtvrté v kariéře, a potom v září i Vueltu. Chris Froome zůstává u bookmakerů největším favoritem vyvrcholení cyklistické sezony. Kdo budou jeho hlavní vyzývatelé?

Bude takto Froome opět slavit? foto: Reuters

Sjezd z vrcholu Mont de Chat není pro slabé povahy. Cyklisty prověřil na trati páteční 6. etapy závodu Dauphiné a Chris Froome o něm později nadšeně vykládal: „Vůbec jsem ten sjezd neznal, jen jsem slyšel, jak je nebezpečný. Pojal jsem ho jako počítačovou hru. V každé zatáčce to bylo: Trefíš, nebo mineš. Byla to zábava.“

Když o těchto sjezdařských hrátkách hovořil, jako by se opět jednou projevil proměněný Froome z minulé Tour. Ten, který už nebyl jen gentlemanem, sucharem či robotem na kole (vyberte si), ale jenž se naopak bavil nečekanými útoky ve sjezdech nebo na větru.

Sjezd z Mont de Chat bude letos také součástí 9. etapy Tour.

Výchozí pozice 32letého Brita je však před jejím startem očima výsledků slabší než v letech 2013 až 2016. Poprvé za posledních pět let nevyhrál do startu Tour v sezoně ani jeden závod. Nepovedlo se mu to ani na Dauphiné, kde triumfoval v každém roce, kdy poté ovládl i Tour.

Soupeři pro Chrise Frooma

Richie Porte (Aus./BMC)

„Pozitivním znamením pro mě je, že jezdím dobře a jiné týmy se musely spolčit, aby mě v poslední den Dauphiné připravily o vítězství,“ vyhlásil 32letý Australan. Dlouho trpěl syndromem třítýdenních závodů, na nichž se v jeho případě pokaždé cosi pokazilo. Selhal například na Giru 2015. Loni dojel na Tour pátý, letos chce výš.

Alberto Contador (Šp./Trek)

Za zenitem? Patrně ano. Přesto je ve 34 letech stále agresivním závodníkem, jenž dokáže míchat kartami. Letos skončil čtyřikrát druhý: Kolem Andalusie, Baskicka, Katalánska i na Paříž–Nice. Před startem Dauphiné na rozdíl od soupeřů tvrdil: „Přijel jsem sem jen potrénovat.“ Skončil jedenáctý a řekl: „Vše v pořádku.“

Nairo Quintana (Kol./Movistar)

Šampion loňské Vuelty a letos druhý na Giru. Přesto není jisté, zda bude 27letý vrchař na Tour jediným lídrem Movistaru. Šéfové stáje si musí ujasnit, nakolik ho vyčerpalo nahánění Dumoulina na Giru a nakolik je naopak Alejandro Valverde schopný navázat na své výkony od března do května, kdy byl takřka neporazitelný.

Jakob Fuglsang (Dán./Astana)

Černý kůň. Na závodech Grand Tour se 32letý Dán dosud umístil nejlépe sedmý na Tour 2013, když ve stáji Astana byl dlouho jen tím třetím či čtvrtým vzadu. Dvěma etapovými triumfy i celkovým vítězstvím na Dauphiné se hlásí o slovo, ale osmidenní podnik World Tour je samozřejmě něco jiného než třítýdenní Grand Tour.

„Hlavně si chci letos z Dauphiné odvézt dobrý pocit,“ vyhlásil před startem francouzské generálky.

Ale nemohl ho mít z časovky, své parádní disciplíny, ve které tentokrát dojel až osmý.

Nemohl ho mít ani z výkonu v horách, kde dvakrát silově nestačil svým protivníkům.

Tak z čeho tedy?

Snad z té „zábavy“ ve sjezdu.

Nebo ze série útoků v poslední etapě, kdy atakoval celkem třikrát a říkal: „Nepřijel jsem pro druhé místo.“ Nakonec je až čtvrtý, ale za bojovnost si palec nahoru zaslouží.

„Celkově jsem spokojený,“ hodnotil závod. „Je spousta věcí, na nichž musím zapracovat, ale hory mi ukázaly, že kráčím správným směrem.“

Prvního července se z Düsseldorfu peloton Tour rozjede.

Froome letos zvolil jiný model přípravy. Více se soustředil na vysokohorské kempy než na výsledky v jarních závodech, údajně i kvůli snaze dosáhnout poprvé v kariéře na double Tour-Vuelta. Francouzský závod je primárním cílem, ale pro Vueltu mu má zbýt více sil než loni, kdy na ní podlehl Kolumbijci Quintanovi.

Každopádně Tour 2017 je z pohledu favoritů méně čitelná než předchozí ročníky. Pryč jsou časy, kdy všichni hovořili jen o duelu Froome vs. Contador. Velmi vzdálen je i rok 2015, kdy ředitel závodu Prudhomme hrdě oznamoval, že na startu je kompletní „fantastická čtyřka“ Froome, Contador, Nibali, Quintana.

Letos natolik vyhraněné seznamy kandidátů titulu neexistují.

„Nejsilnějším mužem v horách je teď podle mě Richie Porte,“ vyzdvihl Froome svého bývalého pomocníka a nyní lídra stáje BMC. Australan až v poslední den Dauphiné těsně přišel o titul, částečně i kvůli brzké ztrátě týmové podpory.

Když na něj v poslední etapě opakovaně útočil Froome, Porte se na něj otočil a řekl mu pár slov.

Co mu konkrétně řekl, to neprozradili, zřejmě to však tentokrát nebyla přátelská rozmluva.

„Valverde a Froome zjevně nechtěli, abych vyhrál Dauphiné. Poučím se z toho dne směrem k Tour,“ podotkl po závodě Porte.

Froome na tato slova reagoval: „Znám to z vlastní zkušenosti. Když máte na sobě žlutý dres a musíte ho hájit, máte často pocit, že celý svět je najednou proti vám.“

Titul na Dauphiné posléze nezískal ani jeden z nich.

Překvapivým šampionem se totiž po takticky skvělém vystoupení stáje Astana v závěrečné etapě stal Jakob Fuglsang.

„Patříte teď i mezi favority Tour?“ zeptali se ho vzápětí reportéři.

„Ano, patřím,“ odpověděl klidně Dán, ačkoliv hlavním trumfem Astany měl být původně Fabio Aru.

„Budeme lídry oba,“ řekl Fuglsang.

A kdo dál do bitvy o titul na Tour? Odepisovat stále nelze Španěla Alberta Contadora z Treku, je zde duo Nairo Quintana - Alejandro Valverde v barvách Movistaru a domácí Francouzi sní o ukončení vítězného půstu zásluhou Romaina Bardeta v dresu týmu AG2R.
Chris Froome (ve žlutém) v Alpách během 20. etapy Toru de France.
Britský jezdec Chris Froome posílil své vedení na Tour.

Na rozdíl od Quintany další dva hrdinové italského Gira, tedy Tom Dumoulin a Vincenzo Nibali, upřednostní kombinaci Giro-Vuelta.

U sázkových kanceláří zůstává Froome navzdory svému méně plodnému jaru největším favoritem Tour, i když Porte se mu povážlivě přiblížil. O čemž svědčí například kurzy na vítěze od britské kanceláře William Hill:

2,4:1 Chris Froome

2,6:1 Richie Porte

6:1 Nairo Quintana

14:1 Alberto Contador a Jakob Fuglsang

16:1 Alejandro Valverde

22:1 Fabio Aru a Romain Bardet

„Chris Froome může už příští rok vyrovnat rekord pěti triumfů na Tour, který drží Anquetil, Hinault a Indurain,“ sebevědomě prohlašuje Dave Brailsford, šéf jeho týmu Sky.

Jistě, může.

Letos to však možná bude mít těžší než kdykoliv předtím.

Autor: