Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Drtivá dominance. Tenisu vládne srbský král, jenž posouvá rekordy

Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open. | foto: Reuters

PRAHA Možná nikdy v historii nevládla mužskému tenisu tak silná generace jako nyní. A přesto se mezi výjimečnými najde jeden král. Hráč, který získal rekordní počet bodů v žebříčku a vydělal nejvyšší roční prize money v historii. Novak Djokovič.

Před čtvrtfinále turnaje v Šanghaji měl Marián Vajda, trenér Djokoviče, návštěvu. Přišel za ním Bernard Tomic, čtvrtfinálový soupeř srbského tenisty.

Hrál slušně, přesto prohrál 6:7, 1:6. A spustil na Vajdu: „Jak můžu někoho takového porazit? Řekněte mi to! Vlastně ani nevím, kam mu mám hrát. Je to moc těžké.“

Podobný názor není zdaleka ojedinělý. Od finále US Open vyhrál Djokovič 20 setů v řadě. Získal tituly v Pekingu a v Šanghaji.

Nešlo přitom o malé turnaje se slabou konkurencí. Jenže Djokovič na nich vysílal jasný signál: Postavte mi do cesty kohokoliv, já si poradím.

„Můj nejlepší rok“

Soupeře drtil. Ať už šlo o domácího outsidera Čang Ce, nebo o superhvězdy Nadala, Ferrera či Murrayho, nikdo mu nezpůsobil větší trable. Nikdo ho nedostal do kritických chvil. Nikdo se mu teď nemůže rovnat.

„Ještě nikdy jsem na dvou po sobě jdoucích turnajích nehrál tak dobře,“ přiznal sám Djokovič. Ale nejde jen o poslední týdny.

28letý Srb má za sebou rok snů: zatím hrál 14 turnajů, jen na prvním nedošel do finále. Vyhrál tři grandslamy. V čele žebříčku ATP vede s takřka dvojnásobným počtem bodů, než má druhý Andy Murray.

Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open.
Srbský tenista Novak Djokovič slaví triumf na US Open.

U jména Djokovič nyní svítí 16 785 bodů, což je rekord. Na prize money vydělal za jediný rok přes 16 milionů dolarů (asi 380 milionů korun), to se rovněž nikomu dosud nepovedlo.

„Je to zatím můj nejlepší rok, to je bez debat,“ řekl Srb, který přitom i v roce 2011 vyhrál tři grandslamy a z 76 zápasů jen šestkrát prohrál. Letos má zatím porážek pouze pět – a před sebou poslední dvě výzvy: velké klání v Paříži a závěrečný Turnaj mistrů.

Bylo by překvapením, kdyby ho v současné formě někdo zdolal. „Ale nechci se nechat příliš unést úspěchem. Chci na takové úrovni hrát ještě mnoho dalších let.“ Slova, která mohou těšit Srbovy fanoušky, zní pro jeho soupeře až zlověstně.

K legendám schází jeden titul

Jenže jak ti ho mají zastavit? Djokovič má vše: dokonalou atletickou postavu. Neuvěřitelnou výdrž. Sebevědomí šampiona. Údery bez jakékoliv větší slabiny.

„Jen jeho soupeři si skutečně uvědomují, jak velký prostor dokáže pokrýt. Zvládne vrátit úplně každý úder. Je to neuvěřitelné,“ žasl i Vajda v rozhovoru pro L’Équipe.

„Kdo s ním hraje, má pocit, že aby mu mohl odolat, musí předvést něco, na co ve skutečnosti nemá. Nedostane se proti němu do rytmu.“

To mu nyní skutečně nechybí; Djokovič si dokonce troufá i na absolutní grandslamový rekord Rogera Federera; k jeho sedmnácti titulům mu nyní chybí sedm.

To se dle jeho slov stalo i v šanghajském semifinále, kde Djokovič zničil Murrayho 6:1, 6:3.

A světová dvojka pak uznale vyprávěla: „Djokovič našel cestu, jak vyhrát zápasy, v nichž nehraje nejlepší tenis. A letos se mu to daří spolehlivě, což posílilo jeho sebevědomí.“

A pokud vydrží v současném tempu, klidně to může zvládnout. „Je to ještě dlouhá cesta, ale nic není nemožné,“ řekl.

Zatím má za sebou „jen“ neuvěřitelný rok, k tenisové nesmrtelnosti mu ještě kus schází. Především titul z Roland Garros, který mu letos vyrval Stan Wawrinka – jeden z mála vyvolených, který dokáže Djokoviče potrápit.

„Aby se stal legendou, musí vyhrát i tam,“ řekl i Greg Rusedski, bývalá světová čtyřka, pro Sky Sports. Dosud mu vždy kousek chyběl.

Teď však vládne tenisu se suverenitou, která nutí soupeře se ptát: Jak mám někoho takového porazit?

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...