Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Nový Phelps. Mladík s rovnátky ale srovnání s plaveckou legendou zatím odmítá

Sport

  9:39
Američan Caeleb Dressel byl nejvýraznější postavou uplynulého mistrovství světa v plavání. Ziskem sedmi zlatých medailí se vyrovnal Michaelu Phelpsovi.

Americký plavec Caeleb Remel Dressel. foto: Reuters

Poslední stometrovou distanci polohové štafety sledoval ze břehu, ale obavy mít nemusel. Jeho kolega Nathan Adrian pozici lídra spolehlivě udržel a dohmátl s více než sekundovým náskokem před britským soupeřem.

Caeleb Dressel se mohl začít radovat víc než při kterémkoliv předchozím vítězství. Právě se sedmou zlatou vyrovnal legendárnímu krajanovi Michaelu Phelpsovi, jenž loni ukončil kariéru.

Phelps na mistrovství světa 2007 v Melbourne získal sedm titulů, když opanoval pět individuálních závodů a dvě štafety. Dressel letos v Budapešti vyhrál kraulařskou padesátku i stovku, ovládl také prostřední motýlkářskou trať a zbývající čtyři triumfy přidal ve štafetách. V sobotu navíc vybojoval jako první plavec vůbec v jeden den tři tituly mistra světa.

Caeleb Dressel (20)

  • Americký plavec se narodil 16.srpna 1996 v Green Cove Springs na Floridě. Měří 191 centimetrů a váží 86 kilogramů. Závodnímu plavání se věnují i jeho tři sourozenci.
  • Největší úspěchy: MS 2017 –7× zlato (50 a 100 m volný způsob, 100 m motýlek, 4×100 m volný způsob, 4×100 metrů polohový závod, smíšená štafeta 4×100 m volný způsob, 4×100 m smíšený polohový závod); OH 2016 – 2× zlato (4×100 m volný způsob a 4×100 m polohový závod); juniorský mistr světa 2013 (100m volný způsob).

Rázem se mu dostalo srovnání s nejlepšími muži plavecké historie. „Pomohly mi dvě smíšené štafety, takže to je jiný případ. Zatím mezi ně ještě nepatřím,“ odmítl Dressel porovnávání s Phelpsem a dalším slavným americkým plavcem Markem Spitzem, který získal sedm zlatých na OH 1972.

„Stále si zvykám na velké závody a moc si to užívám,“ prohlásil teprve dvacetiletý hrdina, jehož paži a rameno zdobí vlastenecké tetování americké vlajky a orla. Když se usměje, nelze přehlédnout jeho extravagantní rovnátka.

Plavání není vše

Malý Caeleb odmala platil za všestranný sportovní talent, s čímž paradoxně býval trochu problém. Věnoval se i běhu, ragby, fotbalu či americkému fotbalu, a tak často byl místo na startovních blocích někde na hřišti. Nakonec však dal přednost plavání, ve kterém vynikal nejvíce a už jako dítě překonával rekordy.

To ovšem neznamená, že by dál veškeré jeho myšlenky mířily k bazénu. V tom byl oproti svým vrstevníkům vždy jiný. Pokud zrovna nezávodil nebo netrénoval, snažil se od plavání maximálně oprostit. A to i přesto, že rovněž jeho tři sourozenci jsou závodními plavci.

Všichni věděli, že si z plaveckého centra v Gainesville na víkend jezdí oddechnout domů do Green Cove Springs jižně od Jacksonville, kde má jeho rodina šedesátiakrový pozemek. Tam jezdí na koni, střílí, sleduje filmy nebo hraje stolní tenis se svým bratrem. A v takových chvílích nechce o plavání ani slyšet.

Jakmile se ale vrátí, bazén ho naprosto pohltí. „Jeho vnímání je úžasné,“ říká trenér Gregg Troy.

„Když uslyším píšťalku, vždycky mě to nakopne,“ vysvětluje Dressel.

Z Phelpsova stínu

Jenže před třemi lety to málem vypadalo, že s plaváním skončí. „Když se mu v jednom z vysokoškolských finále nepodařilo zaplavat další nejlepší čas, publikum jen zklamaně vzdechlo,“ líčila jeho máma Christina. To ho otrávilo. Měl pocit, že místo pro sebe musí plavat pro lidi.

Americký plavec Caeleb Remel Dressel.
Americký plavec Caeleb Remel Dressel slaví.

Americký plavec Caeleb Remel Dressel.

Pauza trvala šest měsíců. Nakonec mu pomohla slova jeho poradce: „Nenech se plaváním ani lidmi určovat. Jsi Caeleb, plav za sebe.“

Po půlroce poslal svému kouči zprávu s obrázkem bazénu a bylo jasno – 191 centimetrů vysoký teenager bude pokračovat dál.

Dressel se vrátil a zářil i mezi dospělými. „Znovu jsem se do sportu zamiloval,“ tvrdil.

Loni pomohl americkým štafetám ke dvěma zlatým medailím na olympiádě v Riu.

Tam byl ještě ve stínu loučícího se Phelpse. Letos v Budapešti už mohl zazářit naplno. A to se mu také povedlo.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!