Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krize mezi akvabelami, federace jim přejmenovala sport. Je to projev neúcty, říkají

Sport

  8:00
Praha - Vodní balet, akvabely či synchronizované plavání. Název pro jeden a ten samý sport, který vznikl na počátku dvacátého století v Kanadě. Minulý týden ale plavecká federace tento sport v tichosti přejmenovala na umělecké plavání. Akvabelám se to nelíbí. Jde o ztrátu respektu, brání se v petici.

Umělecké plavání. foto: AP/ČTKReuters

Češi mají nečekané stříbro z MS v plavání. Získal ho skokan do vody Navrátil

Od dob, kdy skupina děvčat tvořila na hladině jednoduché obrázky, uplynulo již hodně vody. Ačkoli se to možná nezdá, v synchronizovaném plavání se v současnosti skrývá jeden z nejnáročnějších sportů na světě.

Kombinuje v sobě totiž od každého něco – vytrvalost, sílu, rychlost, balet či gymnastiku. Je to něco jako běžet osmistovku se zatajeným dechem, říkají odborníci o sportu, který se na žebříčku náročnosti řadí do top 10.

Jako každý sport, i synchronizované plavání se snaží každým rokem překonávat limity a posouvat hranice lidských možností.

17. mistrovství světa v plavání FINA: synchronizované plavání pod vodou.
Ruské akvabely během svého vystoupení nezapomínaly ani na úsměv.

V honbě za co nejlepšími výkony proto sportovci tráví denně i pět hodin ve vodě, další desítky hodin týdně pak zabere příprava na suchu, která zahrnuje tréninky vytrvalosti, flexibility či nácvik sestavy na suchu.

Tichá změna

Aby zvýšili jeho popularitu, snaží se do něj funkcionáři přinášet nové trendy – věděli jste například, že „akvabelou“ může být už i muž?

Ti měli na světové scéně premiéru v roce 2015, kdy se představili na mistrovství světa v Kazani v kategorii smíšených párů...

Ať už se jedná o muže či ženy, nejčerstvější novinka vyvolala v řadách všech plavců velkou vlnu kritiky.

Mezinárodní plavecká federace (FINA) totiž minulý týden v Budapěšti, dějišti konání letošního světového šampionátu, odhlasovala nový název – umělecké plavání (angl. artistic swimming).

Stalo se tak v tichosti, aniž by lidé, kterých se změna nejvíce týká, tedy sportovci a jejich trenéři, vůbec věděli o tom, že nějaký návrh na změnu existuje.

Dehonestace sportu, tvrdí sportovci

Téměř okamžitě proto vznikla petice proti tomuto rozhodnutí. Tu za necelý týden podepsalo více než devět a půl tisíce lidí z celého světa. A co konkrétně se jim nelíbí?

To shrnuje první signatářka a zároveň zakladatelka petice, Kanaďanka Kris Harley-Jessonová.

„Název umělecké plavání nevypovídá nic o tom, jak je tento nádherný sport namáhavý, je to postranní úmysl a vyjadřuje naprostou ztrátu respektu k plavcům, těm minulým i současným,“ píše autorka.

Podle dalších lidí změna názvu potenciální fanoušky a sportovce spíše odradí než přiláká, a velkým důvodem nesouhlasu je i finanční hledisko.

Bill May s partnerkou Kristinou Lum-Underwoodovou.

Synchronizované, respektive umělecké plavání, je totiž sport, jehož existence je závislá na sponzorech a ještě více na dobrovolnících, kteří se mu věnují z dobré vůle.

Pro příklad nemusíme chodit daleko – čeští trenéři patří mezi tyto dobrovolníky, kteří tráví hodiny denně u bazénu bez nároku na honorář a musí se spoléhat na sponzoring.

Získat ho bude s novým pojmenováním náročnější.

Každá mince má dvě strany

Své podpisy k petici připojila i známá jména, mezi nimiž figuruje například i jeden z mužů, Američan Bill May, který na letošním mistrovství světa získal bronzovou medaili.

I podle něj změna uškodí, a to hlavně malým klubům, které budou muset dát další peníze na změnu loga, oblečení, či reklamy.

„Pro malé kluby je to obrovská zátěž. Z jednoho takového jsem přišel a vím přesně, jak těžké je vydělat peníze. Pořádáte sbírky. Prodáváte sladkosti. Když to spojíte se vším tím cestováním a soutěžemi, je toho opravdu dost,“ vyjádřil se May pro agenturu AP a s kritikou pokračoval.

„Zní to spíš jako show. A to není to, k čemu chceme, aby lidé synchronizované plavání přirovnávali,“ uvedl May.

Právě vytvoření show je ale zřejmě to, čeho chce FINA dosáhnout. „Slovo umění vystihuje to, co se ve vodě děje, lépe než synchronizace,“ vyjádřil se výkonný ředitel organizace FINA Cornel Marculescu, podle kterého díky změně názvu nabere sport nový rozměr.

„Pořád se bavíme o tom samém sportu. Nekoná se žádná jiná změna než způsob jeho prezentace,“ dodal s tím, že o přejmenování je již pevně rozhodnuto. Petice tak na celé věci pravděpodobně nic nezmění.

Jde jen o zvyk?

Sabina Langerová (vlevo) s Alžbětou Dufkovou (vpravo) na MS v Budapešti.

Oba pohledy okomentovala Sabina Langerová, česká olympijská naděje pro letní olympijské hry v Tokiu. „Vím, že změna názvu hodně lidí pobuřuje. Otázka samozřejmě je, jaký to bude mít dopad,“ uvedla Langerová pro server Lidovky.cz.

„Tomu sportu to může uškodit, ale pokud to pomůže k jeho zviditelnění, jsem jen pro. Jak se říká, jedna éra končí, druhá začíná. Ale synchronizovaně se bude plavat pořád a myslím si, že lidé si časem zvyknou.“

Co se týká laické veřejnosti, ta se novým pojmenováním příliš nezabývá. Pro někoho bude pravděpodobně nový název jednodušší na zapamatování, někdo ho možná ani nezaregistruje.